Return to state wrestling tournament home page North Dakota State Wrestling Tournament banner
Link to Home Page Link to Video Stream page
Link to Individual Brackets page Link to Dual Brackets page
Link to Tournament Statistics page Link to Returning Placewinners page
Link to Past Individual Champions Main page Link to Past Team/Dual Champions page
Link to Records page Link to Hall of Fame page
Link to Past Mr. Wrestler's page Link to Past Coach of the Year Awards page
Link to Tournament Photos main page Link to Media Links/Online Stories pages
Link to NDHSAA website Link to Metro Area Tournament website


State Wrestling Tournament Photos
State Individual Placewinners
Weight Class Champions & Placewinners

Back to Tournament Photos Main Page

Individual Weight Class Champions | Individual Weight Class Placewinners

Class A 106 State Champion
Laken Boese, Bismarck High
Class B 106 State Champion
Clay Gerhardt, New Salem-Alm.
Class A 113 State Champion
Justin Harms, West Fargo
Class B 113 State Champion
Jeremy Leintz, Beulah-Hazen
Class A 120 State Champion
Ryan Ripplinger, Bismarck High
Class B 120 State Champion
Kyle Burwick, Hettinger-Scranton

Class A 126 State Champion
Brody Armstrong, Minot High

Class B 126 State Champion
Chauncey Dittus, New Salem-Almont
Class A 132 State Champion
Dawson Zerr, TMCHS (Belcourt)
Class B 132 State Champion
Cale Schalesky, Hettinger-Scranton
Class A 138 State Champion
Mason Schulz, Bis. Century
Class B 138 State Champion
Garrett Jangula, Napoleon-G-S
Class A 145 State Champion
Isaac Berger, Mandan
Class B 145 State Champion
Ethan Elijah, Lisbon
Class A 152 State Champion
Jared Franek, West Fargo
Class B 152 State Champion
Konner Beeter, Minot Bishop Ryan
Class A 160 State Champion
Cade Pederson, West Fargo
Class B 160 State Champion
Luke Hastings, Hillsboro-Cent. Valley
Class A 170 State Champion
Jordan Urbach, Lisbon
Class B 170 State Champion
Dale Spilman, Mandan
Class A 182 State Champion
Jesse Shearer, West Fargo
Class B 182 State Champion
Soren McDaniel, Lisbon
Class A 195 State Champion
Jacob Rader, Bismarck Century
Class B 195 State Champion
Clayton Grueneich, Ellendale-Edg-Kulm
Class A 220 State Champion
Brady Terrill, GF Central
Class B 220 State Champion
Jordan Will, Minot Bishop Ryan
Class A 285 State Champion
Brandon Metz, West Fargo High
Class B 285 State Champion
Bradee Schroeder, Carrington
Back to Top
Class A 106 State Place Winners Class B 106 State Place Winners
Class A 113 State Place Winners Class B 113 State Place Winners
Class A 120 State Place Winners Class B 120 State Place Winners
Class A 126 State Place Winners Class B 126 State Place Winners
Class A 132 State Place Winners Class B 132 State Place Winners
Class A 138 State Place Winners Class B 138 State Place Winners
Class A 145 State Place Winners Class B 145 State Place Winners
Class A 152 State Place Winners Class B 152 State Place Winners
Class A 160 State Place Winners Class B 160 State Place Winners
Class A 170 State Place Winners Class B 170 State Place Winners
Class A 182 State Place Winners Class B 182 State Place Winners
Class A 195 State Place Winners Class B 195 State Place Winners
Class A 220 State Place Winners Class B 220 State Place Winners
Class A 285 State Place Winners Class B 285 State Place Winners

Back to Top


© Copyright 2016-17 Jerry Schneider Web Media/Metro Area Tournament Committee