Return to state wrestling tournament home page
North Dakota State Wrestling Tournament banner
Link to Home Page Link to Video Stream page
Link to Individual Brackets page Link to Dual Brackets page
Link to Tournament Statistics page Link to Returning Placewinners page
Link to Past Individual Champions Main page Link to Past Team/Dual Champions page
Link to Records page Link to Hall of Fame page
Link to Past Mr. Wrestler's page Link to Past Coach of the Year Awards page
Link to Tournament Photos main page Link to Media Links/Online Stories pages
Link to NDHSAA website Link to Metro Area Tournament website

Past Mr. Wrestler Award Winners

Year

Class A

Class B

1986

Brett Maughan, Fargo North

1987

Steve McCormick, Bis. St. Mary’s

1988

Troy Steiner, Bismarck Century

1989

Monte Trusty, Bismarck Century

1990

Jason Sjostrom, Valley City

1991

Chad Renner, Bismarck High

Rick Jore, Watford City

1992

Mike Seeger, Bismarck Century

Mike Pazdernik, New Salem

1993

Jeramie Welder, Bismarck High

Mark Pazdernik, New Salem

1994

Ryan Wolters, Fargo South

Beau Lucier, Cavalier

1995

Kasey Gillis, Bismarck Century

Justin Jensen, Carrington

1996

Scott Owens, Devils Lake

Cody Anderson, Lisbon

1997

Grady Wolf, Bismarck Century

Kayle Dangerud, Hettinger &
Bryan Mueller, Hillsboro

1998

Dustin Swanson, Fargo South

Ryan Bachman, Cavalier

1999

Casey Becker, Fargo South

Chris Mueller, Hillsboro

2000

Kevin Sobolik, Fargo North

Jayd Kittleson, Velva

2001

Math Bitz, Bismarck High

Nick Ibach, Linton

2002

Eric Sabot, Bismarck Century

Jesse Laber, Napoleon

2003

Marc Mellmer, Dickinson &
Matt Michaelson, Dickinson

Shane Hase, Harvey

2004

Travis Lang, Bismarck High

Ben Imdieke, Linton

2005

T.J. Sailer, Bismarck High

Dusty Vliem, Hettinger

2006

Scott Glasser, Bismarck High

John Koistinen, Rolla-RL-St. Johns

2007

Tyler Steinwand, Mandan

Corey Ulmer, Ashley/Wishek

2008

Justin Solberg, Wahpeton Kriss McCleary, Napoleon

2009

Derek Lee, Bismarck Century Andrew Grothmann, Hillsboro &
Evan Gross, Napoleon

2010

Scott Schiller, West Fargo Nate Seeger, New Salem

2011

Eric Forde, Fargo South Michael Nord, Lisbon

2012

Eddie Maisey, Williston Jared Reis, Napoleon

2013

Preston Lehmann, West Fargo Blake Bosch, South Border
2014 Ryan Blees, Bismarck High Dylan Urbach, Lisbon
2015 Jordan Shearer, West Fargo Erik Loepp, Oakes
2016

Taylor Nein, Bismarck High

Michael Kelly Oakes

Back to Top

 

© Copyright 2015-16 Jerry Schneider Web Media/Metro Area Tournament Committee