State tournament banner
Link to Home Page Link to Tournament Teams page
Link to Class A Tournament Bracket page Link to Class B Tournament Bracket page
Link to Statcast Link page Link to State Tourney Statistics page
Link to Tournament History page Link to Tournament Records page
Link to Media Links/Online Stories pages Link to Video Streaming page
Link to Metro Area Tournament website Link to NDHSAA website

 

Tournament Statcasts

After the match, you will see the final statistics from the game. The tournament individual and team statistics will be generated with this software and website as the tournament progresses. We hope you enjoy this feature.

Thursday, November 17, 2016
Opening Round Matches
Quarterfinals

A Court-Class 'A' Tournament B Court-Class 'B' Tournament

Quarterfinal #1-Match A1
Bismarck Century 3, West Fargo 0

Quarterfinal #1-Match B1
Langdon Area-Edmore-Munich 3, Center-Stanton 0

Quarterfinal #2-Match A2
Shanley 3, Jamestown
2

Quarterfinal #2-Match A2
LaMoure 3, Hazen 0

Quarterfinal #3-Match A3
Bismarck High 3, Fargo Davies 1

Quarterfinal #3-Match B3
Minot Our Redeemers 3, Ray 0

Quarterfinal #4-Match A4
Bismarck Legacy 3, GF Red River 1

Quarterfinal #4-Match B4
Kindred 3, Park River-Fordville-Lankin 1

Back to Top

Friday, November 18, 2016
Second Round Matches
Consolation & Championship Semifinals
A Court-Class 'A' Tournament B Court-Class 'B' Tournament
Consolation Semifinal #1-Match A5
West Fargo 3, Jamestown 1
Consolation Semifinal #1-Match B5
Hazen 3, Center-Stanton 2
Consolation Semifinal #2-Match A6
Fargo Davies 3, GF Red River 2
Consolation Semifinal #2-Match B6
Park River-Fordville-Lankin 3, Ray 0
Championship Semifinal #1-Match A7
Bismarck Century 3, Shanley 1
Championship Semifinal #1-Match B7
LaMoure 3, Langdon Area-Ed-Munich 1
Championship Semifinal #2-Match A8
Bismarck High 3, Bismarck Legacy 1
Championship Semifinal #2-Match B8
Minot Our Redeemer's 3, Kindred 0

Back to Top

Saturday, November 19, 2016
Final Round Matches
Placing Matches

A Court-Class 'A' Tournament B Court-Class 'B' Tournament
Seventh Place Match-Match A9
Jamestown 3, GF Red River 1
Seventh Place Match-Match B9
Ray 3, Center-Stanton 0
Fifth Place Match-Match A10
Fargo Davies 3, West Fargo 1
Fifth Place Match-Match B10
Park River-Fordville-Lankin 3, Hazen 0
Third Place Match-Match A11
Shanley 3, Bismarck Legacy 1
Third Place Match-Match B11
Langdon Area-Edmore-Munich 3, Kindred 0
Main Court-State Championship Matches
Class 'A' State Championship Match-Match A12
Bismarck Century 3, Bismarck High 1
Class 'B' State Championship Match-Match B12
LaMoure 3, Minot Our Redeemer's 2

Back to Top

© Copyright 2016-17 Jerry Schneider Web Media/Metro Area Tournament Committee