Dakota Bowl logo Dakota Bowl banner
Link to Home Page Link to Championship Teams page
Link to Dakota Bowl History page Link to Dakota Bowl Record Book page
Link to 9 Man Bracket page Link to Class A 11 Man Bracket Page
Link to Class AA 11 Man Bracket Page Link to Class AAA 11 Man Bracket Page
Link to Championship Games Statistics page Link to Championship Game Management & Officials page
Link to Dakota Bowl Staff, National Anthem Singers, & Halftime Entertainment page Link to Media Links/Online Stories pages
Link to NDHSAA website Link to Metro Area Tournament website

 

AA 11-man Playoff Bracket
Season Awards
Game 1
Time: 2:00 p.m.
Location: Shanley Sid Cichy Field
East #1 Seed (8-1)
Shanley "Deacons"
Shanley
"Deacons"
West #4 Seed (5-4)
Watford City "Wolves"
Score
31-0
Game 2
Time: 2:00 p.m.
Location: Beulah
West #2 Seed (8-1)
Beulah "Miners"
Kindred
"Vikings"
East #3 Seed (7-2)
Kindred "Vikings"
Score
34-21
Quarterfinal Round
Saturday, October 29
Game 3
Time: 6:00 p.m.
Location: Bismarck Community Bowl
West #1 Seed (9-0)
Bis. St. Mary's "Saints"
St. Mary's
"Saints"
East #4 Seed (5-4)
Central Cass "Squirrels"
Score
28-6
Game 4
Time: 5:00 p.m.
Location: Hillsboro
East #2 Seed (6-2)
Hillsboro-CV "Burros"
Hills-CV
"Burros"
West #3 Seed (6-3)
Dickinson Triniity "Titans"
Score
38-26
Semifinal Round
Saturday, November 5
Game 5
Time: 3:00 p.m.
Location: Shanley Sid Cichy Field
East #1 Seed (9-1)
Shanley "Deacons"
Kindred
"Vikings"
East #3 Seed (8-2)
Kindred "Vikings"
Score
35-29
Game 6
Time: 3:00 p.m.
Location: Bismarck Community Bowl
West #1 Seed (10-0)
Bis. St. Mary's "Saints"
St. Mary's
"Saints"
East #2 Seed (7-2)
Hillsboro-CV "Burros"
Score
28-6
Championship Game
Friday, November 11
Championship Game-Game 7
Time: 20 min. after Class A game awards
Location: Fargodome
East #3 Seed (9-2)
Kindred "Vikings"
St. Mary's
"Saints"
West #1 Seed (11-0)
Bis. St. Mary's "Saints"
Score
47-6
BACK TO TOP
 
SEASON AWARDS
First Team: All-State:

OFFENSE

PLAYER YR. POS. SCHOOL
Cole Gendreau  11 QB  Bismarck St. Mary's 
Ethan Lingen  12 QB  Kindred 
Matt Burd  12 QB  Shanley 
Marcus Niemann  11 RB  Grafton 
Kurt Dickhut  12 RB  Bismarck St. Mary's 
Noah Sickler  11 WR  Dickinson Trinity 
Brock Benson  12 WR  Kindred 
Nicky Zink  12 WR  Kindred 
Drew Oberlander  12 OL  Valley City 
Sam Harris  12 OL  Bismarck St. Mary's 
Justin Dekeyser  12 OL  Shanley 
Jared Palluck  11 OL  Kindred 
Ian Brown  12 OL 

Bismarck St. Mary's 

DEFENSE

PLAYER YR. POS. SCHOOL
Kolby Johnson  12 DL  Shanley 
Jack Camrud  11 DL  Hillsboro-Cent. Valley
Chaunsey Turner  12 DL  Bismarck St. Mary's 
Jaydn Ewing  11 DL  Watford City 
Cole Spies  12 LB  Bismarck St. Mary's 
Jacob Sheetz  12 LB  Bismarck St. Mary's 
Jake Kava  11 LB  Shanley 
Luke Hastings  12 LB  Hillsboro-Cent. Valley
Reece Hoherz  12 DB  Beulah 
Tate Camas  12 DB  Central Cass 
Eli Allen  12 DB  Valley City 
Andrew Jahnke  12 LB  Central Cass 
Second Team: All-State:

OFFENSE

PLAYER YR. SCHOOL
Peter Lindgren  12 Maple Valley-End.
Kyle Henningsgard  12 Hillsboro-Cent. Valley
Josh Johnson  11 Shanley 
Derek Houska  12 Kindred 
Nate Rodriguez  12 Valley City 
Derek Ferebee  11 Beulah 
Kaden Kuntz  10 Dickinson Trinity 
Logan Aadnes  12 Stanley 
Jackson Davis  12 TMCHS (Belcourt) 
Lucas Jones  12 Dickinson Trinity 
Jackson Faller  11 Watford City 
Mikey Morris  11 Beulah 
David Fletcher  12 Central Dakota 

DEFENSE

PLAYER YR. SCHOOL
Dustin Kasowski  11 Maple Valley-End.
Carson Rieniets  11 Central Cass 
Haley Bucholz  10 Shanley 
Kadin Kelsch  12 Shanley 
Kyle Bjugstad  12 Wahpeton 
JC Martinez  12 Grafton 
Jason Garza  12 Grafton 
Austin Reed  12 Hillsboro-Cent. Valley
Aaron Deike  11 Wahpeton 
Matt Schnabel  12 Beulah 
Loagen Senn  12 Beulah 
Jarek Hogue  11 Watford City 
Drew Jacobson  12 Valley City 
Class AA Coach of the Year: Dan Smrekar, Bismarck St Mary’s
Class AA Senior Athlete of the Year: Cole Spies, Bismarck St. Mary’s
Class AA Senior Athlete nominees:
EAST REGION: Brock Benson, Kindred
WEST REGION: Cole Spies, Bismarck St. Mary’s
Class AA Regional Coaches of the Year:
EAST REGION: Scott Olsen, Hillsboro-Central Valley; Rod Oksendahl, Shanley
WEST REGION: Dan Smrekar, Bismarck St Mary’s; Jim Dooley, Beulah
BACK TO TOP

© Copyright 2016-17 Jerry Schneider Web Media/Metro Area Tournament Committee