State tournament banner
Link to Home Page Link to Tournament Teams page
Link to Video Streaming page Link to Webcast Link page
Link to Boys' Tournament Bracket page Link to Girls' Tournament Bracket page
Link to State Tourney Statistics page Link to State Tournament Record Book page
Link to Boys' Tournament History page Link to Girls' Tournament History page
Link to State Tournament Staffing Page Link to Media Links/Online Stories pages
Link to NDHSAA website Link to Metro Area Tournament website


State Tournament Staff & Management

Tournament Management/Staff | Game Management
Game Officials
| National Anthem & Color Guard | Halftime Entertainment

Metro Area Tournament Steering Committee


Tournament Management/Staff
Tournament Manager: Todd Olson, Fargo Schools AD
Tournament Assistant: Jenny Schultz, Fargo Schools
Media Coordinator: Rick Flacksbarth Halftime/Event Coordinators: Judy Dvoracek
Pam Kloos
Registration Staff: MJ Caulfield, Keelie Goodman, Cathy Pauly, Keri VanEnk, Tonya Vetter Webmaster: Jerry Schneider
Officials Host: Duane Rindy Hospitality Room: Paul Boerboom
Athletic Trainers: Sanford Health T-shirt Sales: Jacque Frisinger
Marcia Hagen
Program Sales: Discovery Middle School
Dave Lee, Sales Coordinator
Online Streaming: Kerby Engen
Liz Thompson
Joe Throw
Awards: Matt Fetsch, Exec. Secretary
NDHSAA Board Members
Team Host Chair: Craig Lemieux
Team Hosts-Boys: Bob & Sandy Anderson, Don Bierdeman, Jeff Dehne, Lynn Flanagan, Craig Hagen, Gary Keller, Jim Schott, Wayne Westphal
Team Hosts-Girls: Pam Coste, Sue Dubois, Paul Finstad, Mark & Laurie Kosin, Craig Lemieux, Charlie Maddock, Kali Mork, Marti Sunderlin

Top of Page

Game Management
Floor Captains: Travis Christensen
Lenny Ohlhauser
Public Address Announcers: Guy Goschen
Jill Leier
Ben Potter
Luke Rustad
Clock Operators: Alvina Deyle
Kelsey Helland
Duane Lura
Ron Thompson
Shot Clock Operators: Darwin Braunagel
Tim Deyle
Kent Heck
Darrell Lund
Official Scorers:

Nancy Peterson
Liz Thompson
Ann Williams

Floor Monitors: Dylan Alderman
Mike Beaton
Arvid Berg
Curt Jones
Leon Knodel
Mike Leier
Shannon Mehlish-Dockter
Oak Reile
Ross Richards
Peggy Stibbe
Ron Thompson
Mike Williams
Statisticians: Abby Astrup
Preston Bronaugh
Taylor Fiske
Art Kraft
Lincoln Regula
Tyler Scott
Lauren Singlemann
Jerry Schneider, Cood.

Top of Page

Tournament Officials
Division Officials
Girls' Tournament: Cody Baxter
Todd Christensen
Lynn Gress
Larry Grondahl
Elisha Hoye
Paul Mellum
Jesse Radloff
Doug Sailer
Darren Sheldon
Dan Weigel
Brad Westphal
Trav Zerr
Boys' Tournament: Chad Bjornson
Reggie Jackson
Darrin Johnson
Mickey Jordan
Dave Klundt
Rock Messerschmidt
Brad Nold
Perry Olson
Mitch Parker
Mark Ukestad
Michael Vipond
Dale Weston

Top of Page

National Anthem & Color Guard
National Anthem Performers: THURSDAY:
1:00 South Court: 19th Avenue Jazz Choir (Fargo North)
FRIDAY:
1:00 North Court: Shanley Choir
6:30 North Court: Vivace (Fargo Davies)
SATURDAY:              
9:30: Natalie Shea (West Fargo)
6:00: Belle Orso Voci (Fargo South)
Color Guard: Provided by the Fargo Public Schools Junior Air Force ROTC

Top of Page

Halftime Entertainment
Fargodome North Court:

THURSDAY:
2:00 game: None
4:00 game: ND Elite
6:00 game: Valley City Hi-Lites
8:00 game: West Fargo Packatahnas
FRIDAY:
1:00 game: Williston Wonderettes
3:00 game: Davies Eagle Elite
6:30 game: Jamestown Starz
8:30 game: Red River Dance
SATURDAY:
9:30 game: ND Elite
11:30 game: ND Elite   
1:30 game: Acro Lites
3:30 game: Acro Mites
6:00 game: West Fargo Packatahnas
8:00 game: Acro Team

Fargodome South Court: THURSDAY:
1:00 game: None
3:00 game: ND Elite
5:00 game: Valley City Hi-Lites
7:00 game: West Fargo Packatahnas
FRIDAY:
12:00 game: Williston Wonderettes
2:00 game: Davies Eagle Elite
4:00 game: Jamestown Starz
6:00 game: Red River Dance

Top of Page

Metro Area Tournament Steering Committee
Todd Olson, Fargo Public Schools
Curt Jones, West Fargo HS
Mike Beaton, Fargo South HS
Travis Christensen, Fargo North HS
Lenny Ohlhauser, Fargo Davies HS
Leon Knodel, Fargo Shanley HS
Peggy Stibbe, Discovery MS
Oak Reile, Ben Franklin MS
Dean Wilson, Carl Ben Eielson MS
Rick Flacksbarth, Cityscapes
Rob Sobolik, Fargodome
Judy Dvoracek, Red River Valley Fair
Mike Williams, Maring/Williams Law Firm
Gary Mailloux, former school administrator

Top of Page

 

© Copyright 2014-15 Jerry Schneider Web Media/Metro Area Tournament Committee