shoes logoNDHSAA State Cross-Country banner
Click to go to Home page Link to Directions & Maps page
Link to Class A Girls' Results page Link to Class B Girls' Results page
Link to Class A Boys' Results page Link to Class B Boys' Results page
Link to NDHSAA website Link to Metro Area Tournament website

North Dakota State Cross Country Meet Rose Creek Golf Course - Fargo, ND

October 22, 2011 CLASS B GIRLS - 4K

TEAM RESULTS
1. 125 points Hillsboro
1 4 Shayla Fossum 15:26.92
2 15 Mariah Fossum 16:06.96
3 20 Brooklyn Zink 16:08.41
4 35 Annika Rotvold 16:51.28
5 51 Katja Berge 17:08.10
6 (104) Tatiana Berge 18:34.36
7 (113) Elli Lemm 18:43.46
8 (115) Nadia Robb 18:45.81
9 (143) Addi Eckart 19:30.48
10 (146) Bailey Baesler 19:34.51

2. 148 points Watford City
1 2 Asha Smith 14:54.26
2 8 Kade Ross 15:34.52
3 31 Addison Sundeen 16:45.69
4 37 Lea Arndt 16:53.31
5 70 Bessie Schmitz 17:34.16
6 ( 88) Tara Loomer 18:03.63
7 (137) Kara Wold 19:23.86

3. 177 points Rugby
1 11 Sydney Kraft 15:52.54
2 14 Lauren Christenson 16:01.23
3 32 Allison Foster 16:46.45
4 59 Bailey Nelson 17:19.64
5 61 Alexis Thompson 17:20.91
6 ( 78) Camille Klein 17:45.56
7 ( 82) Hannah Christenson 17:56.40
8 (117) Natalie Bahr 18:51.76
9 (149) McKenzie Johnson 19:48.14
10 (155) Aubrey Hovland 19:58.97

4. 198 points Surrey
1 16 Patience Albertson 16:06.97
2 21 Allison Klein 16:09.50
3 27 Ashley Brodehl 16:40.51
4 50 Elizabeth Overton 17:07.10
5 84 Brittany Kummer 17:59.50
6 (141) Megan Brodehl 19:29.18
7 (160) Emily Overton 20:09.27

5. 211 points Velva
1 7 Tasha Heisler 15:33.71
2 23 Breanne Sherlock 16:37.43
3 44 Cassidy Peterson 16:59.08
4 68 Jonnah Lee 17:30.45
5 69 Ellie Lou Johnston 17:33.06
6 ( 92) Rachel Bail 18:07.24
7 (170) Allison Reishus 21:05.92

6. 221 points Carrington
1 24 Ann Endres 16:38.00
2 29 Ashley Neumiller 16:44.00
3 40 Amanda Indergaard 16:55.77
4 62 Gracie Page 17:22.01
5 66 Kalli Koepplin 17:28.88

7. 223 points Grafton
1 34 Lexi Woinarowicz 16:49.25
2 42 Aliza Labonte 16:56.99
3 45 Julia Johnson 16:59.38
4 49 Amy Horter 17:04.40
5 53 Brooke Feltman 17:08.84
6 (114) Claire Suda 18:43.73
7 (138) Megan Raney 19:24.66
8 (150) Megan Jiskra 19:50.09
9 (173) Hannah Sudy 21:09.35

8. 237 points Parshall
1 6 Alexis Woods 15:33.00
2 26 Kiara Packineau 16:38.44
3 33 Devanee Hale 16:48.09
4 72 Desiree Wells 17:37.96
5 100 Shelly Smith 18:30.68
6 (108) Sierra Rensch 18:35.47
7 (128) Anne Morsette 19:06.49
8 (151) Veronica Lyson 19:52.69

9. 274 points New Town
1 19 Symbria Bell 16:08.16
2 52 Sydney Deegan-Hale 17:08.31
3 57 Taylor LeBeau 17:15.48
4 65 Ashley Hale 17:27.69
5 81 Kamryn Deegan-Hale 17:56.22
6 ( 87) Ariana Bell 18:02.71
7 ( 98) Lynnae Iron Hawk 18:29.47
8 (178) Christine Blake 21:30.10
9 (183) Nicole Drosdal 22:06.65

10. 315 points Killdeer
1 38 Skye Schaper 16:53.40
2 43 Morgan Lemieux 16:57.76
3 75 Anna Voigt 17:41.57
4 79 Amber Kukla 17:53.55
5 80 Jurnee Murray 17:55.01
6 ( 85) Lizzy Strommen 18:00.22
7 (119) Brooke Fettig 18:54.07
8 (139) Shannea Schaper 19:25.66
9 (175) Alexis Binstock 21:16.80
10 (197) Cate Fredericks 25:42.24

11. 348 points Stanley
1 18 Tess Hoherz 16:07.36
2 46 Payton Erie 16:59.49
3 47 Bayley Rolfe 17:00.63
4 112 Karlie Hoherz 18:43.02
5 125 Kaycee Fry 19:04.78
6 (142) Megan Mills 19:29.78
7 (159) Hanna Leschisin 20:07.69

12. 368 points Griggs County Central
1 10 Leah Oien 15:45.65
2 55 Dannielle Surerus 17:14.43
3 77 Rachel Erickson 17:45.35
4 86 Christine Berge 18:01.91
5 140 Becca Erickson 19:26.22

13. 375 points Southern McLean
1 3 Abi Waloch 15:26.91
2 39 McKenna Weisenburger 16:54.64
3 89 Tienna Johnson 18:05.36
4 121 Tareena Johnson 18:57.04
5 123 Alyssa Sims 18:57.11
6 (186) Keeya Weinmann 22:35.49
7 (191) Mandy Schell 23:20.66

14. 382 points Hatton/Northwood/Thompson
1 5 Averi Olson 15:31.38
2 12 Mackenzie Holkesvig 15:55.05
3 73 Bratlie Shelbie 17:38.33
4 93 Mia Pedersen 18:07.63
5 199 Ghost 1

15. 435 points Langdon Area
1 17 Kennedy Rude 16:07.07
2 30 Madison Gapp 16:44.42
3 109 Hope Bodnar 18:38.82
4 110 Renae McGaurvan 18:38.89
5 169 Carlye Veer 21:02.48
6 (184) Ali Gellner 22:11.28

16. 442 points Minot Bishop Ryan
1 58 Monica Anderson 17:19.52
2 83 Daily Garber 17:56.85
3 94 Emily Medalen 18:08.26
4 102 Bridget MacLeod 18:33.09
5 105 Holly Burckhard 18:34.61
6 (131) Emma Garber 19:08.38
7 (145) Mollie Berg 19:32.23
8 (152) Julia Burckhard 19:53.46

17. 487 points Bismarck Shiloh Christian
1 13 Miriah Forness 15:57.39
2 28 Regan Watson 16:41.35
3 133 Mikayla Forness 19:13.82
4 147 Janell Legreid 19:34.87
5 166 Lizzy Fetting 20:57.28

18. 495 points Bowman County
1 95 Mikayla Bartholomay 18:15.00
2 96 Summer Miller 18:19.99
3 97 Cianna Carlson 18:23.40
4 101 Heather Harder 18:32.23
5 106 Miranda Miller 18:35.25
6 (129) Stephanie Woodley 19:07.00
7 (153) Lindsey Narum 19:55.72
8 (154) Morgan Hutzenbiler 19:58.73
9 (189) Megan Buchmann 23:03.58

19. 558 points Barnes County North
1 25 Tess Scott 16:38.37
2 90 Samantha Wieland 18:05.59
3 118 Hannah Willson 18:52.11
4 162 Jayda Haugen 20:27.53
5 163 Pamela Fehr 20:28.89
6 (177) Lexi Rath 21:28.73

20. 593 points North Star
1 22 Peyton Halverson 16:29.22
2 56 Janae Larson 17:15.41 3
3 116 Raquelle Ackre 18:45.88
4 199 Ghost 1
5 200 Ghost 2

21. 597 points Dunseith
1 9 Chandra Yankton 15:40.00
2 64 Shannon Smith 17:26.77
3 158 Mckayla Peltier 20:05.43
4 167 Jaelyn May 20:58.51
5 199 Ghost 1

22. 610 points Beulah-Hazen
1 36 Nessa Iverson 16:53.07
2 103 Ally Berger 18:33.13
3 122 Calla Price 18:57.06
4 168 Kelsi Knutson 20:59.50
5 181 Morgan Karges 21:48.51
6 (193) Shayla Murschel 23:45.74

23. 641 points Cavalier
1 48 Nicole Askew 17:03.67
2 74 Natalie Olason 17:39.16
3 120 Tori Doyle 18:55.56
4 199 Ghost 1
5 200 Ghost 2

24. 664 points May-Port CG
1 60 Cailee Peterson 17:20.45
2 71 Mikenzie Elliott 17:37.32
3 134 Lexie Grandalen 19:14.82
4 199 Ghost 1
5 200 Ghost 2

25. 690 points Central Cass
1 91 Monica Dekeyser 18:07.24
2 107 Megan Goeser 18:35.30
3 156 Megan Baumler 20:00.82
4 157 Madison Baumler 20:04.43
5 179 Kaylyn Lindstrom 21:37.55
6 (185) Chandler Koetz 22:14.17
7 (192) Madelyn Zahnow 23:32.82
8 (198) Morgan Taylor 28:15.17

26. 716 points Larimore
1 76 Thea Erickson 17:43.66
2 132 Jenny Sletten 19:10.67
3 135 Deanna Piatz 19:16.69
4 174 Mary Gorman 21:14.44
5 199 Ghost 1

27. 733 points Four Winds/Warwick
1 99 Kirsten Morken 18:30.07
2 130 Virginia Fassett 19:07.74
3 161 Lisa Robertson 20:21.21
4 171 Bailee Longie 21:06.20
5 172 Traci Owlboy 21:08.36

28. 777 points Garrison
1 1 Robyn Essler 14:52.54
2 176 Jessica Demitch 21:22.84
3 199 Ghost 1
4 200 Ghost 2
5 201 Ghost 3

29. 780 points Richland
1 54 Madeleine Belling 17:13.08
2 126 Amber Moomjian 19:06.25
3 199 Ghost 1
4 200 Ghost 2
5 201 Ghost 3

30. 811 points Hebron
1 67 Ivy Burbidge 17:30.10
2 144 Allyssa Wehri 19:31.81
3 199 Ghost 1
4 200 Ghost 2
5 201 Ghost 3

31. 832 points Tioga/Trinity Christian/Ray
1 63 Kaylee Knudson 17:22.34
2 182 Patience Black 21:58.36
3 188 Dale Carter 22:53.59
4 199 Ghost 1
5 200 Ghost 2

32. 843 points Sargent Central
1 41 Megan Roth 16:56.06
2 199 Ghost 1
3 200 Ghost 2
4 201 Ghost 3
5 202 Ghost 4

33. 875 points LaMoure
1 111 Olivia Larson 18:42.01
2 164 Brittney Muske 20:30.48
3 199 Ghost 1
4 200 Ghost 2
5 201 Ghost 3

34. 887 points Mandaree
1 136 Franina Lincoln 19:18.33
2 165 Florence McKenzie 20:48.06
3 187 Jerrilane Lincoln 22:35.53
4 199 Ghost 1
5 200 Ghost 2

35. 912 points Lisbon
1 127 Lindsay Dow 19:06.34
2 190 Alexis Swonger 23:08.93
3 196 Amanda Borgen 24:58.03
4 199 Ghost 1
5 200 Ghost 2

36. 918 points Medina
1 124 Ashley Wolff 18:58.64
2 194 Rachel Schmidt 23:57.20
3 199 Ghost 1
4 200 Ghost 2
5 201 Ghost 3

37. 943 points Standing Rock
1 148 Sondi Phillips 19:43.59
2 195 Chloe Hodgkiss 24:44.49
3 199 Ghost 1
4 200 Ghost 2
5 201 Ghost 3

38. 982 points Solen-Cannonball
1 180 Heather One Horn 21:42.12
2 199 Ghost 1
3 200 Ghost 2
4 201 Ghost 3
5 202 Ghost 4

Back to Top

INDIVIDUAL RESULTS
Place Team/Tot No. Name Grade Team Time Pace
1 1/2 453 Robyn Essler 9 Garrison 14:52.6 6:00
2 1/7 746 Asha Smith 8 Watford City 14:54.3 6:00
3 1/7 683 Abi Waloch 8 Southern McLean 15:27.0 6:13
4 1/10 512 Shayla Fossum 9 Hillsboro 15:27.0 6:13
5 1/4 496 Averi Olson 10 Hatton/Northwood/Thompson 15:31.4 6:15
6 1/8 618 Alexis Woods 10 Parshall 15:33.0 6:16
7 1/7 731 Tasha Heisler 12 Velva 15:33.8 6:16
8 2/7 744 Kade Ross 12 Watford City 15:34.6 6:16
9 1/4 430 Chandra Yankton 9 Dunseith 15:40.0 6:19
10 1/5 486 Leah Oien 11 Griggs County Central 15:45.7 6:21
11 1/10 652 Sydney Kraft 12 Rugby 15:52.6 6:24
12 2/4 752 Mackenzie Holkesvig 7 Hatton/Northwood/Thompson 15:55.1 6:25
13 1/5 669 Miriah Forness 8 Shiloh Christian 15:57.4 6:26
14 2/10 647 Lauren Christenson 8 Rugby 16:01.3 6:27
15 2/10 511 Mariah Fossum 10 Hillsboro 16:07.0 6:30
16 1/7 706 Patience Albertson 11 Surrey 16:07.0 6:30
17 1/6 538 Kennedy Rude 10 Langdon Area 16:07.1 6:30
18 1/7 702 Tess Hoherz 9 Stanley 16:07.4 6:30
19 1/9 592 Symbria Bell 10 New Town 16:08.2 6:30
20 3/10 516 Brooklyn Zink 9 Hillsboro 16:08.5 6:30
21 2/7 710 Allison Klein 9 Surrey 16:09.5 6:31
22 1/3 606 Peyton Halverson 7 North Star 16:29.3 6:38
23 2/7 736 Breanne Sherlock 12 Velva 16:37.5 6:42
24 1/5 393 Ann Endres 8 Carrington 16:38.0 6:42
25 1/6 341 Tess Scott 7 Barnes County North 16:38.4 6:42
26 2/8 614 Kiara Packineau 9 Parshall 16:38.5 6:42
27 3/7 707 Ashley Brodehl 12 Surrey 16:40.6 6:43
28 2/5 671 Regan Watson 9 Shiloh Christian 16:41.4 6:43
29 2/5 396 Ashley Neumiller 7 Carrington 16:44.0 6:44
30 2/6 535 Madison Gapp 7 Langdon Area 16:44.5 6:45
31 3/7 747 Addison Sundeen 9 Watford City 16:45.7 6:45
32 3/10 648 Allison Foster 9 Rugby 16:46.5 6:45
33 3/8 611 Devanee Hale 12 Parshall 16:48.1 6:46
34 1/9 474 Lexi Woinarowicz 10 Grafton 16:49.3 6:47
35 4/10 515 Annika Rotvold 9 Hillsboro 16:51.3 6:47
36 1/6 357 Nessa Iverson 9 Beulah Hazen 16:53.1 6:48
37 4/7 742 Lea Arndt 8 Watford City 16:53.4 6:48
38 1/10 525 Skye Schaper 12 Killdeer 16:53.4 6:48
39 2/7 685 McKenna Weisenburger 7 Southern McLean 16:54.7 6:49
40 3/5 394 Amanda Indergaard 12 Carrington 16:55.8 6:49
41 1/1 662 Megan Roth 8 Sargent Central 16:56.1 6:49
42 2/9 471 Aliza Labonte 10 Grafton 16:57.0 6:50
43 2/10 523 Morgan Lemieux 10 Killdeer 16:57.8 6:50
44 3/7 734 Cassidy Peterson 10 Velva 16:59.1 6:51
45 3/9 470 Julia Johnson 8 Grafton 16:59.4 6:51
46 2/7 699 Payton Erie 9 Stanley 16:59.5 6:51
47 3/7 705 Bayley Rolfe 7 Stanley 17:00.7 6:51
48 1/3 403 Nicole Askew 12 Cavalier 17:03.7 6:52
49 4/9 467 Amy Horter 7 Grafton 17:04.4 6:53
50 4/7 713 Elizabeth Overton 11 Surrey 17:07.1 6:54
51 5/10 509 Katja Berge 7 Hillsboro 17:08.1 6:54
52 2/9 595 Sydney Deegan-Hale 8 New Town 17:08.4 6:54
53 5/9 465 Brooke Feltman 11 Grafton 17:08.9 6:54
54 1/2 627 Madeleine Belling 9 Richland 17:13.1 6:56
55 2/5 487 Dannielle Surerus 9 Griggs County Central 17:14.5 6:57
56 2/3 607 Janae Larson 10 North Star 17:15.5 6:57
57 3/9 598 Taylor LeBeau 10 New Town 17:15.5 6:57
58 1/8 364 Monica Anderson 9 Bishop Ryan 17:19.6 6:59
59 4/10 653 Bailey Nelson 9 Rugby 17:19.7 6:59
60 1/3 574 Cailee Peterson 7 May-Port CG 17:20.5 6:59
61 5/10 654 Alexis Thompson 9 Rugby 17:21.0 6:59
62 4/5 397 Gracie Page 7 Carrington 17:22.1 7:00
63 1/3 727 Kaylee Knudson 9 Tioga/Trinity Christian/Ray 17:22.4 7:00
64 2/4 429 Shannon Smith 7 Dunseith 17:26.8 7:02
65 4/9 597 Ashley Hale 8 New Town 17:27.7 7:02
66 5/5 395 Kalli Koepplin 10 Carrington 17:28.9 7:02
67 1/2 502 Ivy Burbidge 8 Hebron 17:30.1 7:03
68 4/7 733 Jonnah Lee 7 Velva 17:30.5 7:03
69 5/7 732 Ellie Lou Johnston 9 Velva 17:33.1 7:04
70 5/7 745 Bessie Schmitz 12 Watford City 17:34.2 7:05
71 2/3 570 Mikenzie Elliott 9 May-Port CG 17:37.4 7:06
72 4/8 617 Desiree Wells 11 Parshall 17:38.0 7:06
73 3/4 498 Bratlie Shelbie 8 Hatton/Northwood/Thompson 17:38.4 7:06
74 2/3 405 Natalie Olason 10 Cavalier 17:39.2 7:07
75 3/10 528 Anna Voigt 12 Killdeer 17:41.6 7:08
76 1/4 542 Thea Erickson 12 Larimore 17:43.7 7:08
77 3/5 484 Rachel Erickson 11 Griggs County Central 17:45.4 7:09
78 6/10 651 Camille Klein 9 Rugby 17:45.6 7:09
79 4/10 522 Amber Kukla 8 Killdeer 17:53.6 7:12
80 5/10 524 Jurnee Murray 9 Killdeer 17:55.1 7:13
81 5/9 594 Kamryn Deegan-Hale 9 New Town 17:56.3 7:13
82 7/10 646 Hannah Christenson 10 Rugby 17:56.4 7:14
83 2/8 368 Daily Garber 12 Bishop Ryan 17:56.9 7:14
84 5/7 711 Brittany Kummer 10 Surrey 17:59.5 7:15
85 6/10 527 Lizzy Strommen 11 Killdeer 18:00.3 7:15
86 4/5 482 Christine Berge 10 Griggs County Central 18:02.0 7:16
87 6/9 591 Ariana Bell 9 New Town 18:02.8 7:16
88 6/7 743 Tara Loomer 11 Watford City 18:03.7 7:16
89 3/7 680 Tienna Johnson 10 Southern McLean 18:05.4 7:17
90 2/6 343 Samantha Wieland 8 Barnes County North 18:05.6 7:17
91 1/8 418 Monica Dekeyser 11 Central Cass 18:07.3 7:18
92 6/7 730 Rachel Bail 9 Velva 18:07.3 7:18
93 4/4 497 Mia Pedersen 7 Hatton/Northwood/Thompson 18:07.7 7:18
94 3/8 372 Emily Medalen 12 Bishop Ryan 18:08.3 7:18
95 1/9 373 Mikayla Bartholomay 7 Bowman County 18:15.0 7:21
96 2/9 379 Summer Miller 9 Bowman County 18:20.0 7:23
97 3/9 375 Cianna Carlson 7 Bowman County 18:23.4 7:24
98 7/9 599 Lynnae Iron Hawk 7 New Town 18:29.5 7:27
99 1/5 443 Kirsten Morken 10 Four Winds/Warwick 18:30.1 7:27
100 5/8 616 Shelly Smith 8 Parshall 18:30.7 7:27
101 4/9 376 Heather Harder 12 Bowman County 18:32.3 7:28
102 4/8 371 Bridget MacLeod 7 Bishop Ryan 18:33.1 7:28
103 2/6 356 Ally Berger 8 Beulah Hazen 18:33.2 7:28
104 6/10 508 Tatiana Berge 10 Hillsboro 18:34.4 7:29
105 5/8 366 Holly Burckhard 7 Bishop Ryan 18:34.7 7:29
106 5/9 378 Miranda Miller 12 Bowman County 18:35.3 7:29
107 2/8 419 Megan Goeser 11 Central Cass 18:35.3 7:29
108 6/8 615 Sierra Rensch 8 Parshall 18:35.5 7:29
109 3/6 534 Hope Bodnar 9 Langdon Area 18:38.9 7:31
110 4/6 537 Renae McGaurvan 9 Langdon Area 18:38.9 7:31
111 1/2 529 Olivia Larson 8 LaMoure 18:42.1 7:32
112 4/7 701 Karlie Hoherz 12 Stanley 18:43.1 7:32
113 7/10 513 Elli Lemm 11 Hillsboro 18:43.5 7:33
114 6/9 473 Claire Suda 7 Grafton 18:43.8 7:33
115 8/10 514 Nadia Robb 8 Hillsboro 18:45.9 7:33
116 3/3 605 Raquelle Ackre 7 North Star 18:45.9 7:33
117 8/10 645 Natalie Bahr 11 Rugby 18:51.8 7:36
118 3/6 344 Hannah Willson 7 Barnes County North 18:52.2 7:36
119 7/10 520 Brooke Fettig 11 Killdeer 18:54.1 7:37
120 3/3 404 Tori Doyle 12 Cavalier 18:55.6 7:37
121 4/7 679 Tareena Johnson 12 Southern McLean 18:57.1 7:38
122 3/6 361 Calla Price 12 Beulah Hazen 18:57.1 7:38
123 5/7 682 Alyssa Sims 9 Southern McLean 18:57.2 7:38
124 1/2 580 Ashley Wolff 7 Medina 18:58.7 7:39
125 5/7 700 Kaycee Fry 7 Stanley 19:04.8 7:41
126 2/2 632 Amber Moomjian 10 Richland 19:06.3 7:42
127 1/3 557 Lindsay Dow 8 Lisbon 19:06.4 7:42
128 7/8 613 Anne Morsette 9 Parshall 19:06.5 7:42
129 6/9 381 Stephanie Woodley 12 Bowman County 19:07.0 7:42
130 2/5 439 Virginia Fassett 9 Four Winds/Warwick 19:07.8 7:42
131 6/8 369 Emma Garber 7 Bishop Ryan 19:08.4 7:43
132 2/4 545 Jenny Sletten 7 Larimore 19:10.7 7:43
133 3/5 668 Mikayla Forness 11 Shiloh Christian 19:13.9 7:45
134 3/3 572 Lexie Grandalen 11 May-Port CG 19:14.9 7:45
135 3/4 544 Deanna Piatz 7 Larimore 19:16.7 7:46
136 1/3 568 Franina Lincoln 7 Mandaree 19:18.4 7:47
137 7/7 748 Kara Wold 10 Watford City 19:23.9 7:49
138 7/9 472 Megan Raney 9 Grafton 19:24.7 7:49
139 8/10 526 Shannea Schaper 11 Killdeer 19:25.7 7:49
140 5/5 483 Becca Erickson 11 Griggs County Central 19:26.3 7:50
141 6/7 708 Megan Brodehl 11 Surrey 19:29.2 7:51
142 6/7 704 Megan Mills 8 Stanley 19:29.8 7:51
143 9/10 510 Addi Eckart 7 Hillsboro 19:30.5 7:51
144 2/2 504 Allyssa Wehri 12 Hebron 19:31.9 7:52
145 7/8 365 Mollie Berg 12 Bishop Ryan 19:32.3 7:52
146 10/10 507 Bailey Baesler 8 Hillsboro 19:34.6 7:53
147 4/5 670 Janell Legreid 10 Shiloh Christian 19:34.9 7:53
148 1/2 690 Sondi Phillips 9 Standing Rock 19:43.6 7:57
149 9/10 650 McKenzie Johnson 9 Rugby 19:48.2 7:59
150 8/9 468 Megan Jiskra 11 Grafton 19:50.1 7:59
151 8/8 612 Veronica Lyson 9 Parshall 19:52.7 8:00
152 8/8 367 Julia Burckhard 12 Bishop Ryan 19:53.5 8:01
153 7/9 380 Lindsey Narum 7 Bowman County 19:55.8 8:02
154 8/9 377 Morgan Hutzenbiler 7 Bowman County 19:58.8 8:03
155 10/10 649 Aubrey Hovland 11 Rugby 19:59.0 8:03
156 3/8 416 Megan Baumler 12 Central Cass 20:00.9 8:04
157 4/8 417 Madison Baumler 11 Central Cass 20:04.5 8:05
158 3/4 428 Mckayla Peltier 9 Dunseith 20:05.5 8:05
159 7/7 703 Hanna Leschisin 10 Stanley 20:07.7 8:06
160 7/7 714 Emily Overton 9 Surrey 20:09.3 8:07
161 3/5 445 Lisa Robertson 8 Four Winds/Warwick 20:21.3 8:12
162 4/6 337 Jayda Haugen 7 Barnes County North 20:27.6 8:14
163 5/6 336 Pamela Fehr 10 Barnes County North 20:28.9 8:15
164 2/2 530 Brittney Muske 7 LaMoure 20:30.5 8:16
165 2/3 569 Florence McKenzie 8 Mandaree 20:48.1 8:23
166 5/5 667 Lizzy Fetting 10 Shiloh Christian 20:57.3 8:26
167 4/4 427 Jaelyn May 10 Dunseith 20:58.6 8:27
168 4/6 359 Kelsi Knutson 7 Beulah Hazen 20:59.5 8:27
169 5/6 539 Carlye Veer 12 Langdon Area 21:02.5 8:28
170 7/7 735 Allison Reishus 7 Velva 21:06.0 8:30
171 4/5 442 Bailee Longie 10 Four Winds/Warwick 21:06.2 8:30
172 5/5 444 Traci Owlboy 11 Four Winds/Warwick 21:08.4 8:31
173 9/9 466 Hannah Sudy 10 Grafton 21:09.4 8:31
174 4/4 543 Mary Gorman 7 Larimore 21:14.5 8:33
175 9/10 519 Alexis Binstock 12 Killdeer 21:16.8 8:34
176 2/2 452 Jessica Demitch 9 Garrison 21:22.9 8:37
177 6/6 339 Lexi Rath 7 Barnes County North 21:28.8 8:39
178 8/9 593 Christine Blake 7 New Town 21:30.1 8:40
179 5/8 421 Kaylyn Lindstrom 12 Central Cass 21:37.6 8:43
180 1/1 677 Heather One Horn 7 Solen-Cannonball 21:42.2 8:44
181 5/6 358 Morgan Karges 12 Beulah Hazen 21:48.6 8:47
182 2/3 725 Patience Black 7 Tioga/Trinity Christian/Ray 21:58.4 8:51
183 9/9 596 Nicole Drosdal 7 New Town 22:06.7 8:54
184 6/6 536 Ali Gellner 8 Langdon Area 22:11.3 8:56
185 6/8 420 Chandler Koetz 10 Central Cass 22:14.2 8:57
186 6/7 684 Keeya Weinmann 10 Southern McLean 22:35.5 9:06
187 3/3 567 Jerrilane Lincoln 8 Mandaree 22:35.6 9:06
188 3/3 726 Dale Carter 10 Tioga/Trinity Christian/Ray 22:53.6 9:13
189 9/9 374 Megan Buchmann 7 Bowman County 23:03.6 9:17
190 2/3 561 Alexis Swonger 7 Lisbon 23:09.0 9:19
191 7/7 681 Mandy Schell 7 Southern McLean 23:20.7 9:24
192 7/8 423 Madelyn Zahnow 10 Central Cass 23:32.9 9:29
193 6/6 360 Shayla Murschel 10 Beulah Hazen 23:45.8 9:34
194 2/2 579 Rachel Schmidt 8 Medina 23:57.2 9:39
195 2/2 688 Chloe Hodgkiss 8 Standing Rock 24:44.5 9:58
196 3/3 556 Amanda Borgen 7 Lisbon 24:58.1 10:03
197 10/10 521 Cate Fredericks 7 Killdeer 25:42.3 10:21
198 8/8 422 Morgan Taylor 10 Central Cass 28:15.2 11:23

Back to Top

AWARDS
Senior Athlete of the Year
Sydney Kraft, Rugby

Coach of the Year
Greg Brown, Watford City

Back to Top

© Copyright 2011-12 Jerry Schneider Web Media/Metro Area Tournament Committee