shoes logoNDHSAA State Cross-Country banner
Click to go to Home page Link to Directions & Maps page
Link to Class A Girls' Results page Link to Class B Girls' Results page
Link to Class A Boys' Results page Link to Class B Boys' Results page
Link to NDHSAA website Link to Metro Area Tournament website

North Dakota State Cross Country Meet Rose Creek Golf Course - Fargo, ND

October 22, 2011 CLASS A BOYS - 5K

TEAM RESULTS
1. 17 points Bismarck High
1 1 Jake Leingang 14:59.80
2 2 Lane Kashur 15:45.45
3 3 Preston Lerew 15:55.04
4 5 Austin Todd 15:57.97
5 6 Brandon Berg 15:58.08
6 ( 7) Bryce Rohrich 16:14.28
7 ( 12) Matt Gotta 16:25.05
8 ( 22) Logan Fischer 16:52.31
9 ( 28) Cody Humann 17:05.34
10 ( 58) Dan Bullinger 17:34.45

2. 125 points Dickinson High
1 9 Vlad Kutka 16:21.43
2 18 Jackson Binstock 16:39.63
3 21 Michael Porter 16:50.58
4 29 Joseph Sickler 17:05.42
5 48 Collin Bren 17:29.67
6 ( 57) Gabe Dschaak 17:33.80
7 ( 94) Jacob Kuntz 18:11.86
8 (106) Zachary Obrigewitch 18:21.07
9 (109) Paul Gardner 18:26.60
10 (118) Austin Mack 18:40.38

3. 141 points Grand Forks Central
1 16 Paul Shafer 16:39.14
2 19 Tom Fisher 16:45.87
3 25 Camron Roehl 16:53.97
4 34 Derek Petty 17:16.14
5 47 Andrew Torrey 17:29.32
6 ( 73) Keelan Murphy 17:48.79
7 ( 92) Ted Helgeson 18:08.35
8 ( 93) Ben Wood 18:11.00
9 ( 99) Nick Ackley 18:14.43
10 (125) Justin Gersewski 18:53.85

4. 174 points Fargo Davies
1 8 Branden Scheel 16:18.04
2 26 Ben Bitter 16:56.33
3 33 Ethan Norstog 17:14.91
4 46 Jon Griffin 17:29.08
5 61 Cole Mehring 17:37.11
6 ( 82) Anders Clow 17:55.16
7 ( 83) Jace Duffield 17:56.30
8 ( 88) David Eide 18:00.34
9 ( 89) Jacob Henne 18:00.55
10 (102) Matt Bauske 18:16.90

5. 184 points Williston
1 4 Chris Chamberlin 15:56.73
2 11 Brennan Goldade 16:24.75
3 52 Quinn Wahlstrom 17:31.10
4 54 Devan Shumway 17:32.52
5 63 Jacob Oleksik 17:38.58
6 (115) Kurdt Kramer 18:33.35
7 (139) Eliel LaFavor 19:33.01
8 (142) Jake Germundson 19:48.08

6. 187 points West Fargo
1 15 Darin Baltezore 16:29.03
2 20 Austin Albrecht 16:48.35
3 31 Nathan Aswege 17:08.25
4 56 Erich Hahn 17:33.72
5 65 Griffin Sauvageau 17:42.07
6 ( 77) Anjelo Shepherd 17:50.46
7 ( 85) Cesar Vasquez 17:57.97
8 ( 91) Kody Coles 18:07.43
9 (103) Ross Pergande 18:17.10
10 (117) Parker Rosenau 18:37.50

7. 198 points Grand Forks Red River
1 23 Matt Tingum 16:53.26
2 38 Adam Leach 17:23.63
3 41 Sasha Collins 17:25.75
4 45 Vlod Collins 17:28.94
5 51 Tanner Piper 17:30.71
6 ( 68) Craig Knutson 17:46.64
7 ( 86) Brandon Klave 17:58.76
8 (130) Nate Dunham 19:07.04
9 (134) Rider Codenys 19:17.24
10 (151) Paul McCullough 20:23.39

8. 199 points Bismarck Century
1 10 Cataldo DiDonna 16:22.33
2 32 Sage Walz 17:11.20
3 40 Dylan Sether 17:25.05
4 55 Loren Sether 17:32.67
5 62 Forrest Allen 17:37.49
6 ( 64) Andrew Kohler 17:40.86
7 ( 70) Carl Wahlin 17:48.23
8 ( 75) Leif Everson 17:49.21
9 (112) Nickolas Holzer 18:30.17
10 (123) Jordan Freitag 18:52.81

9. 201 points Minot High
1 30 Dylan Weber 17:07.42
2 36 Billy Sartwell 17:19.88
3 42 Quinn Fuchs 17:26.61
4 43 Karl Joyner 17:27.56
5 50 Andrew Beach 17:30.26
6 ( 72) Alex Buchholz 17:48.75
7 ( 76) Erik Goodman 17:49.38
8 ( 81) Dylan Ellis 17:54.72
9 (100) Chris Stock 18:15.18
10 (104) Mason Schmidt 18:17.46

10. 204 points Fargo North
1 13 Tanner Bjorlie 16:25.43
2 17 Andrew Weist 16:39.34
3 44 John Daly 17:28.53
4 59 Nathan Hegstad 17:34.66
5 71 Jonathan Bell-Clement 17:48.56
6 ( 74) Brandon Quibell 17:49.13
7 ( 98) Keith Lehman 18:13.98
8 (105) Joseph Weist 18:19.87
9 (127) Matt Wenzel 18:55.26
10 (128) Andy Walton 19:01.57

11. 206 points Fargo Shanley/Oak Grove
1 14 Seb Startz 16:26.10
2 24 Tom Startz 16:53.47
3 39 Brad Conant 17:23.99
4 49 Tyler Pederson 17:29.91
5 80 John Christensen 17:54.62
6 ( 96) Matt Stanga 18:13.13
7 (108) Jacob Olson 18:25.32
8 (114) Eric Thibert 18:32.46
9 (119) Mason Lantz 18:42.33
10 (132) Kyle Nesler 19:15.57

12. 299 points Mandan
1 27 Chad Zachmeier 17:01.21
2 35 Jon Fishbeck 17:19.64
3 53 Lucas Bussman 17:32.40
4 87 Curt Zachmeier 18:00.09
5 97 Bryce Andresen 18:13.46
6 (107) Adam Lech 18:22.92
7 (113) Dylan Scherr 18:30.38
8 (121) Zack Krush 18:49.44
9 (126) Joe Berger 18:55.13
10 (129) Tyler Lundstrom 19:01.63

13. 456 points Jamestown
1 67 Michael Sorensen 17:46.20
2 79 Joe Jensen 17:53.27
3 84 Kyle Schumacher 17:57.44
4 110 Aaron Ford 18:27.25
5 116 Phil Manley 18:33.65
6 (122) Jake Nieland 18:51.74
7 (138) Braydon Love 19:26.39
8 (146) Jake Lorig 20:12.47
9 (154) Alex Igl 20:35.67
10 (157) Dylan Koenig 21:13.29

14. 547 points Fargo South
1 66 Christian Thompson 17:45.99
2 78 Sean Ahlness 17:50.78
3 120 Reid Barnett 18:42.78
4 140 Joe Sustiata 19:34.30
5 143 Mateo Gingritch 19:48.95
6 (145) Devin Sailor 19:52.35
7 (148) Vince Kloubec 20:17.35
8 (149) Jake Lynch 20:19.68
9 (150) Noah Curfman 20:20.81
10 (152) Brady Spiering 20:24.33

15. 550 points Turtle Mountain (Belcourt)
1 37 Ryley Bercier 17:21.69
2 60 Jacob Knife 17:35.29
3 136 Shayden Keplin 19:20.19
4 158 Brek Laducer 21:43.55
5 159 Andrew Ferris 21:55.03
6 (160) Michael Bercier 22:54.32

16. 576 points Devils Lake
1 90 Matt Jennings 18:06.46
2 101 Gabe Trevino 18:16.05
3 111 Austin Goodsell 18:28.69
4 133 Spencer Halvorson 19:16.41
5 141 Cole Hanson 19:41.43

17. 641 points Valley City
1 69 Nick Lee 17:47.05
2 135 Casey Engelhard 19:19.79
3 137 Andrew Kawasaki 19:22.98
4 147 Nathan Johnson 20:15.22
5 153 Justin Pritchett 20:28.90

18. 649 points Wahpeton
1 95 Derek Meyer 18:12.90
2 124 Jake Ries 18:53.20
3 131 Micah Evans 19:09.19
4 144 Jake Thiel 19:51.79
5 155 Codie Ward 21:05.05
6 (156) Mitchell Weisman 21:06.81

Back to Top

INDIVIDUAL RESULTS
Place Team/Tot No. Name Grade Team Time Pace
1 1/10 7 Jake Leingang 11 Bismarck 14:59.8 4:50
2 2/10 6 Lane Kashur 11 Bismarck 15:45.5 5:05
3 3/10 8 Preston Lerew 10 Bismarck 15:55.1 5:08
4 1/8 277 Chris Chamberlin 11 Williston 15:56.8 5:08
5 4/10 10 Austin Todd 12 Bismarck 15:58.0 5:09
6 5/10 1 Brandon Berg 11 Bismarck 15:58.1 5:09
7 6/10 9 Bryce Rohrich 12 Bismarck 16:14.3 5:14
8 1/10 50 Branden Scheel 10 Davies 16:18.1 5:15
9 1/10 309 Vlad Kutka 12 Dickinson 16:21.5 5:16
10 1/10 22 Cataldo DiDonna 11 Bismarck Century 16:22.4 5:17
11 2/8 279 Brennan Goldade 10 Williston 16:24.8 5:17
12 7/10 4 Matt Gotta 10 Bismarck 16:25.1 5:18
13 1/10 66 Tanner Bjorlie 10 Fargo North 16:25.5 5:18
14 1/10 202 Seb Startz 10 Shanley/Oak Grove 16:26.1 5:18
15 1/10 259 Darin Baltezore 11 West Fargo 16:29.1 5:19
16 1/10 112 Paul Shafer 12 Grand Forks Central 16:39.2 5:22
17 2/10 72 Andrew Weist 11 Fargo North 16:39.4 5:22
18 2/10 304 Jackson Binstock 9 Dickinson 16:39.7 5:22
19 2/10 106 Tom Fisher 12 Grand Forks Central 16:45.9 5:24
20 2/10 257 Austin Albrecht 11 West Fargo 16:48.4 5:25
21 3/10 312 Michael Porter 12 Dickinson 16:50.6 5:26
22 8/10 3 Logan Fischer 10 Bismarck 16:52.4 5:26
23 1/10 134 Matt Tingum 11 Grand Forks Red River 16:53.3 5:27
24 2/10 203 Tom Startz 10 Shanley/Oak Grove 16:53.5 5:27
25 3/10 111 Camron Roehl 10 Grand Forks Central 16:54.0 5:27
26 2/10 42 Ben Bitter 9 Davies 16:56.4 5:28
27 1/10 173 Chad Zachmeier 11 Mandan High School 17:01.3 5:29
28 9/10 5 Cody Humann 12 Bismarck 17:05.4 5:31
29 4/10 313 Joseph Sickler 12 Dickinson 17:05.5 5:31
30 1/10 194 Dylan Weber 11 Minot 17:07.5 5:31
31 3/10 258 Nathan Aswege 11 West Fargo 17:08.3 5:31
32 2/10 30 Sage Walz 9 Bismarck Century 17:11.2 5:32
33 3/10 49 Ethan Norstog 11 Davies 17:15.0 5:34
34 4/10 110 Derek Petty 10 Grand Forks Central 17:16.2 5:34
35 2/10 168 Jon Fishbeck 10 Mandan High School 17:19.7 5:35
36 2/10 191 Billy Sartwell 10 Minot 17:19.9 5:35
37 1/6 215 Ryley Bercier 12 Turtle Mountain 17:21.7 5:36
38 2/10 132 Adam Leach 11 Grand Forks Red River 17:23.7 5:36
39 3/10 196 Brad Conant 11 Shanley/Oak Grove 17:24.0 5:37
40 3/10 27 Dylan Sether 11 Bismarck Century 17:25.1 5:37
41 3/10 127 Sasha Collins 11 Grand Forks Red River 17:25.8 5:37
42 3/10 188 Quinn Fuchs 10 Minot 17:26.7 5:37
43 4/10 190 Karl Joyner 12 Minot 17:27.6 5:38
44 3/10 67 John Daly 10 Fargo North 17:28.6 5:38
45 4/10 128 Vlod Collins 9 Grand Forks Red River 17:29.0 5:38
46 4/10 46 Jon Griffin 11 Davies 17:29.1 5:38
47 5/10 113 Andrew Torrey 11 Grand Forks Central 17:29.4 5:38
48 5/10 305 Collin Bren 9 Dickinson 17:29.7 5:38
49 4/10 200 Tyler Pederson 11 Shanley/Oak Grove 17:30.0 5:38
50 5/10 185 Andrew Beach 10 Minot 17:30.3 5:39
51 5/10 133 Tanner Piper 11 Grand Forks Red River 17:30.8 5:39
52 3/8 284 Quinn Wahlstrom 10 Williston 17:31.1 5:39
53 3/10 167 Lucas Bussman 11 Mandan High School 17:32.4 5:39
54 4/8 283 Devan Shumway 9 Williston 17:32.6 5:39
55 4/10 28 Loren Sether 9 Bismarck Century 17:32.7 5:39
56 4/10 261 Erich Hahn 12 West Fargo 17:33.8 5:40
57 6/10 306 Gabe Dschaak 11 Dickinson 17:33.8 5:40
58 10/10 2 Dan Bullinger 10 Bismarck 17:34.5 5:40
59 4/10 68 Nathan Hegstad 8 Fargo North 17:34.7 5:40
60 2/6 219 Jacob Knife 12 Turtle Mountain 17:35.3 5:40
61 5/10 48 Cole Mehring 11 Davies 17:37.2 5:41
62 5/10 21 Forrest Allen 12 Bismarck Century 17:37.5 5:41
63 5/8 282 Jacob Oleksik 10 Williston 17:38.6 5:41
64 6/10 26 Andrew Kohler 9 Bismarck Century 17:40.9 5:42
65 5/10 264 Griffin Sauvageau 10 West Fargo 17:42.1 5:42
66 1/10 94 Christian Thompson 11 Fargo South 17:46.0 5:44
67 1/10 154 Michael Sorensen 11 Jamestown 17:46.2 5:44
68 6/10 131 Craig Knutson 11 Grand Forks Red River 17:46.7 5:44
69 1/5 229 Nick Lee 12 Valley City 17:47.1 5:44
70 7/10 29 Carl Wahlin 11 Bismarck Century 17:48.3 5:44
71 5/10 65 Jonathan Bell-Clement 11 Fargo North 17:48.6 5:44
72 6/10 186 Alex Buchholz 12 Minot 17:48.8 5:44
73 6/10 109 Keelan Murphy 10 Grand Forks Central 17:48.8 5:45
74 6/10 70 Brandon Quibell 11 Fargo North 17:49.2 5:45
75 8/10 23 Leif Everson 9 Bismarck Century 17:49.3 5:45
76 7/10 189 Erik Goodman 11 Minot 17:49.4 5:45
77 6/10 265 Anjelo Shepherd 10 West Fargo 17:50.5 5:45
78 2/10 85 Sean Ahlness 10 Fargo South 17:50.8 5:45
79 2/10 148 Joe Jensen 12 Jamestown 17:53.3 5:46
80 5/10 195 John Christensen 9 Shanley/Oak Grove 17:54.7 5:46
81 8/10 187 Dylan Ellis 10 Minot 17:54.8 5:46
82 6/10 43 Anders Clow 11 Davies 17:55.2 5:47
83 7/10 44 Jace Duffield 11 Davies 17:56.3 5:47
84 3/10 153 Kyle Schumacher 8 Jamestown 17:57.5 5:47
85 7/10 266 Cesar Vasquez 11 West Fargo 17:58.0 5:47
86 7/10 130 Brandon Klave 10 Grand Forks Red River 17:58.8 5:48
87 4/10 174 Curt Zachmeier 10 Mandan High School 18:00.1 5:48
88 8/10 45 David Eide 11 Davies 18:00.4 5:48
89 9/10 47 Jacob Henne 8 Davies 18:00.6 5:48
90 1/5 54 Matt Jennings 12 Devils Lake 18:06.5 5:50
91 8/10 260 Kody Coles 8 West Fargo 18:07.5 5:51
92 7/10 107 Ted Helgeson 11 Grand Forks Central 18:08.4 5:51
93 8/10 114 Ben Wood 10 Grand Forks Central 18:11.0 5:52
94 7/10 308 Jacob Kuntz 9 Dickinson 18:11.9 5:52
95 1/6 242 Derek Meyer 10 Wahpeton 18:12.9 5:52
96 6/10 201 Matt Stanga 12 Shanley/Oak Grove 18:13.2 5:52
97 5/10 165 Bryce Andresen 9 Mandan High School 18:13.5 5:52
98 7/10 69 Keith Lehman 11 Fargo North 18:14.0 5:53
99 9/10 105 Nick Ackley 11 Grand Forks Central 18:14.5 5:53
100 9/10 193 Chris Stock 9 Minot 18:15.2 5:53
101 2/5 55 Gabe Trevino 12 Devils Lake 18:16.1 5:53
102 10/10 41 Matt Bauske 9 Davies 18:16.9 5:54
103 9/10 262 Ross Pergande 9 West Fargo 18:17.1 5:54
104 10/10 192 Mason Schmidt 12 Minot 18:17.5 5:54
105 8/10 73 Joseph Weist 10 Fargo North 18:19.9 5:55
106 8/10 311 Zachary Obrigewitch 11 Dickinson 18:21.1 5:55
107 6/10 170 Adam Lech 10 Mandan High School 18:23.0 5:55
108 7/10 199 Jacob Olson 11 Shanley/Oak Grove 18:25.4 5:56
109 9/10 307 Paul Gardner 12 Dickinson 18:26.6 5:57
110 4/10 146 Aaron Ford 10 Jamestown 18:27.3 5:57
111 3/5 51 Austin Goodsell 10 Devils Lake 18:28.7 5:57
112 9/10 25 Nickolas Holzer 11 Bismarck Century 18:30.2 5:58
113 7/10 172 Dylan Scherr 10 Mandan High School 18:30.4 5:58
114 8/10 204 Eric Thibert 10 Shanley/Oak Grove 18:32.5 5:59
115 6/8 280 Kurdt Kramer 10 Williston 18:33.4 5:59
116 5/10 151 Phil Manley 11 Jamestown 18:33.7 5:59
117 10/10 263 Parker Rosenau 9 West Fargo 18:37.5 6:00
118 10/10 310 Austin Mack 11 Dickinson 18:40.4 6:01
119 9/10 197 Mason Lantz 7 Shanley/Oak Grove 18:42.4 6:02
120 3/10 86 Reid Barnett 10 Fargo South 18:42.8 6:02
121 8/10 169 Zack Krush 10 Mandan High School 18:49.5 6:04
122 6/10 152 Jake Nieland 12 Jamestown 18:51.8 6:05
123 10/10 24 Jordan Freitag 12 Bismarck Century 18:52.9 6:05
124 2/6 244 Jake Ries 10 Wahpeton 18:53.2 6:05
125 10/10 108 Justin Gersewski 12 Grand Forks Central 18:53.9 6:05
126 9/10 166 Joe Berger 12 Mandan High School 18:55.2 6:06
127 9/10 74 Matt Wenzel 12 Fargo North 18:55.3 6:06
128 10/10 71 Andy Walton 12 Fargo North 19:01.6 6:08
129 10/10 171 Tyler Lundstrom 11 Mandan High School 19:01.7 6:08
130 8/10 129 Nate Dunham 11 Grand Forks Red River 19:07.1 6:10
131 3/6 241 Micah Evans 11 Wahpeton 19:09.2 6:10
132 10/10 198 Kyle Nesler 10 Shanley/Oak Grove 19:15.6 6:12
133 4/5 52 Spencer Halvorson 10 Devils Lake 19:16.5 6:13
134 9/10 126 Rider Codenys 10 Grand Forks Red River 19:17.3 6:13
135 2/5 226 Casey Engelhard 9 Valley City 19:19.8 6:14
136 3/6 218 Shayden Keplin 9 Turtle Mountain 19:20.2 6:14
137 3/5 228 Andrew Kawasaki 12 Valley City 19:23.0 6:15
138 7/10 150 Braydon Love 10 Jamestown 19:26.4 6:16
139 7/8 281 Eliel LaFavor 9 Williston 19:33.1 6:18
140 4/10 93 Joe Sustiata 7 Fargo South 19:34.3 6:18
141 5/5 53 Cole Hanson 10 Devils Lake 19:41.5 6:21
142 8/8 278 Jake Germundson 12 Williston 19:48.1 6:23
143 5/10 88 Mateo Gingritch 7 Fargo South 19:49.0 6:23
144 4/6 246 Jake Thiel 11 Wahpeton 19:51.8 6:24
145 6/10 91 Devin Sailor 8 Fargo South 19:52.4 6:24
146 8/10 149 Jake Lorig 8 Jamestown 20:12.5 6:31
147 4/5 227 Nathan Johnson 8 Valley City 20:15.3 6:32
148 7/10 89 Vince Kloubec 10 Fargo South 20:17.4 6:32
149 8/10 90 Jake Lynch 11 Fargo South 20:19.7 6:33
150 9/10 87 Noah Curfman 10 Fargo South 20:20.9 6:33
151 10/10 125 Paul McCullough 11 Grand Forks Red River 20:23.4 6:34
152 10/10 92 Brady Spiering 8 Fargo South 20:24.4 6:35
153 5/5 230 Justin Pritchett 11 Valley City 20:28.9 6:36
154 9/10 147 Alex Igl 10 Jamestown 20:35.7 6:38
155 5/6 247 Codie Ward 9 Wahpeton 21:05.1 6:48
156 6/6 248 Mitchell Weisman 12 Wahpeton 21:06.9 6:48
157 10/10 145 Dylan Koenig 8 Jamestown 21:13.3 6:50
158 4/6 220 Brek Laducer 9 Turtle Mountain 21:43.6 7:00
159 5/6 217 Andrew Ferris 11 Turtle Mountain 21:55.1 7:04
160 6/6 216 Michael Bercier 9 Turtle Mountain

Back to Top

AWARDS
Senior Athlete of the Year
Austin Todd, Bismarck High

Coach of the Year
Darrell Anderson & Dave Zittleman, Bismarck High

Back to Top

© Copyright 2011-12 Jerry Schneider Web Media/Metro Area Tournament Committee