Return to state wrestling tournament home page North Dakota State Wrestling Tournament banner
Link to Home Page Link to Video Stream page
Link to Individual Brackets page Link to Dual Brackets page
Link to Tournament Statistics page Link to Returning Placewinners page
Link to Past Individual Champions Main page Link to Past Team/Dual Champions page
Link to Records page Link to Hall of Fame page
Link to Past Mr. Wrestler's page Link to Past Coach of the Year Awards page
Link to Tournament Photos main page Link to Media Links/Online Stories pages
Link to NDHSAA website Link to Metro Area Tournament website
North Dakota High School Activities Association
2016-17 North Dakota State Wrestling Tournament
Thursday-Saturday, February 16-18, 2017
FargoDome, Fargo, North Dakota, USA

Welcome to the 2016-17 NDHSAA State Wrestling
Tournament Website

Congratulations to the Individual Team Champions:

CLASS A: MINOT HIGH "MAGICIANS"
CLASS B: LISBON "BRONCOS"

Congratulations to the Dual Champions:

CLASS A: BISMARCK HIGH "DEMONS"
CLASS B: HETTINGER-SCRANTON "NIGHT HAWKS"

Thursday, February 16 Schedule Friday, February 17 Schedule Saturday, February 18 Schedule
Mat Assignments:
Session 1
Mat Assignments:
Session 1
Mat Assignments:
Session 1
Mat Assignments:
Session 2
Mat Assignments:
Session 2
Mat Assignments:
Session 2
Thursday matches start at 113 lbs. The second round of the same session will begin at 120 lbs. so wrestlers will have the one hour rest minimum.
The first and second consolation round of the individual tournament on Friday start at 106 lbs. and the second round of the dual tournament will begin at 113 lbs. so wrestlers will have the one hour rest minimum.
Saturday matches start at 182 lbs.

Saturday, February 18-Mat Schedule-PDF
Session 2
Session 2
Saturday
February 18
Starts at 3:00 p.m.
Starts at 182
Mat 1
Mat 2

A Individual
Championship Matches

B Individual
Championship Matches
Mat 1
Mat 2
2:30 p.m. Recognition and Hall of Fame Inductees
3:00 p.m. Class A & Class B Individual Introductions and Championships
Tournament awards at completion of wrestling
Back to Top
Session 1
Session 1
Saturday
February 18
Starts at 10:00 a.m.
Starts at 182
Mat 1
Mat 3
Mat 5

A Ind. Cons.
Third & Fourth Rounds

A Ind. Cons.
Third & Fourth Rounds

B Ind. Cons.
Third & Fourth Rounds

A Ind. Cons.
Third & Fourth Rounds

B Ind. Cons.
Third & Fourth Rounds
B Ind. Cons.
Third & Fourth Rounds
Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 1
Mat 3
Mat 5

A Ind. Cons.
Third
Place Matches

A Ind. Cons.
Seventh
Place Matches

B Ind. Cons.
Third
Place Matches

A Ind. Cons.
Fifth
Place Matches

B Ind. Cons.
Seventh
Place Matches

B Ind. Cons.
Fifth
Place Matches
Mat 2
Mat 4
Mat 6
7:00 a.m. Dome opens to wrestlers and coaches
8:00 a.m. Skin checks & weigh-ins
9:00 a.m. Dome opens to the public
10:00 a.m. Class A & Class B Individual Consolation Third & Fourth Rounds
Class A & Class B Individual Third, Fifth, & Seventh Place Matches
Back to Top

Friday, February 17-Mat Schedule-PDF
Session 2: A PDF | B PDF
Session 2
Friday
February 17
Starts at 5:00 p.m.
Starts at 106 lbs.
Mat 1
Mat 3
Mat 5
Mat 7
  A Individual
Semifinals
B Individual
Semifinals
 
 
A Individual
Semifinals
B Individual
Semifinals
 
Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 8
Starts at 113 lbs.
Mat 1
Mat 3
Mat 5
Mat 7
A Dual Third Place
Mandan 45,
Minot High 28
A Dual Fifth Place
West Fargo 48,
Fargo Davies 24
 
B Dual Championship
Hettinger-Scr. 31,
Lisbon 30
A Dual Championship
Bismarck High 33,
Bis. Century 28
 
B Dual Fifth Place
Pembina Cty. North 48,
Oakes 34

B Dual Third Place
Carrington 45,
Minot Bishop Ryan 28

Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 8
5:00 p.m. Class A & Class B Individual Championship Semifinals
Class A & Class B Dual Championship, Third, & Fifth Place Matches

Back to Top

Session 1: A PDF | B PDF
Session 1
Friday
February 17
Starts at 10:00 a.m.
Starts at 106 lbs.
Mat 1
Mat 3
Mat 5
Mat 7

A Individual Cons
First Round

A Individual Cons
First Round

B Individual Cons
First Round
B Individual Cons
First Round
A Individual Cons
First Round
A Individual Cons
First Round
B Individual Cons
First Round
B Individual Cons
First Round
Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 8
Mat 1
Mat 3
Mat 5
Mat 7

A Individual Cons
Second Round

A Individual Cons
Second Round

B Individual Cons
Second Round
B Individual Cons
Second Round
A Individual Cons
Second Round
A Individual Cons
Second Round
B Individual Cons
Second Round
B Individual Cons
Second Round
Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 8
Approx. 1:00 p.m.
Starts at 113 lbs.
Mat 1
Mat 3
Mat 5
Mat 7
A Dual Semifinal
Bis. Century 42,
Mandan 21
A Dual Cons Semifinal
West Fargo 58,
Wahpeton 19
B Dual Cons Semifinal
Oakes 37,
Bowman Cty-Beach 34
B Dual Semifinal
Hettinger-Scr. 35,
Minot Bishop Ryan 33

A Dual Semifinal
Bismarck High 28,
Minot 26
A Dual Cons Semifinal
Fargo Davies 58,
Valley City 24
B Dual Cons Semifinal
Pembina Cty. North 39,
Velva 37

B Dual Semifinal
Lisbon 37,
Carrington 30
Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 8
7:00 a.m. Dome opens to wrestlers and coaches
8:00 a.m. Skin checks & weigh-ins
9:00 a.m. Dome opens to the public
10:00 a.m. Class A & Class B Individual Consolation First Round
Class A & Class B Individual Consolation Second Round
Class A & Class B Dual Championship & Consolation Semifinal Matches
Back to Top

Thursday, February 16-Mat Schedule-PDF
Session 2
Session 2
Thursday
February 16
Starts at 6:30 p.m.
Starts at 113 lbs.
Mat 1
Mat 3
Mat 5
Mat 7

A Individual
Second Round

A Individual
Second Round

B Individual
Second Round
B Individual
Second Round
A Individual
Second Round
A Individual
Second Round
B Individual
Second Round
B Individual
Second Round
Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 8
6:00 p.m. Parade of Athletes
6:30 p.m. Class A & Class B Individual Second Round
Back to Top
Session 1: A PDF | B PDF
Session 1
Thursday
February 16
Starts at 10:00 a.m.
Starts at 113 lbs.
Mat 1
Mat 3
Mat 5
Mat 7
A Dual
Mandan 41,
West Fargo 32

B Individual
First Round

B Individual
First Round
A Dual
Minot High 66,
Valley City 9
A Dual
Bis. Century 64,
Wahpeton 14
B Individual
First Round
B Individual
First Round
A Dual
Bismarck High 53,
Fargo Davies 18
Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 8
Starts at 120 lbs.
Mat 1
Mat 3
Mat 5
Mat 7
B Dual
Carrington 53,
Velva 28

A Individual
First Round

A Individual
First Round

B Dual
Hettinger-Scr. 55,
Oakes 19
B Dual
Minot Bishop Ryan 45,
Bowman Cty.-Beach 28
A Individual
First Round
A Individual
First Round
B Dual
Lisbon 61,
Pembina Cty. North 12
Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 8
7:00 a.m. Dome opens to wrestlers and coaches
8:00 a.m. Skin checks & weigh-ins
9:00 a.m. Dome opens to the public
10:00 a.m. 4 Class A Dual Matches & Class B Individual First Round
4 Class B Dual Matches & Class A Individual First Round
Back to Top

© Copyright 2016-17 Jerry Schneider Web Media/Metro Area Tournament Committee