Return to state wrestling tournament home page North Dakota State Wrestling Tournament banner
Link to Home Page Link to Video Stream page
Link to Individual Brackets page Link to Dual Brackets page
Link to Tournament Statistics page Link to Returning Placewinners page
Link to Past Individual Champions Main page Link to Past Team/Dual Champions page
Link to Records page Link to Hall of Fame page
Link to Past Mr. Wrestler's page Link to Past Coach of the Year Awards page
Link to Tournament Photos main page Link to Media Links/Online Stories pages
Link to NDHSAA website Link to Metro Area Tournament website
North Dakota High School Activities Association
2015-16 North Dakota State Wrestling Tournament
Thursday-Saturday, February 18-20, 2016
FargoDome, Fargo, North Dakota, USA

Welcome to the 2015-16 NDHSAA State Wrestling
Tournament Website

CONGRATULATIONS TO THE INDIVIDUAL AND TEAM DUAL CHAMPIONS:

CLASS A: BISMARCK HIGH "DEMONS"
CLASS B: CARRINGTON "CARDINALS"


Thursday, February 18 Schedule Friday, February 19 Schedule Saturday, February 20 Schedule
Mat Assignments:
Session 1
Mat Assignments:
Session 1
Mat Assignments:
Session 1
Mat Assignments:
Session 2
Mat Assignments:
Session 2
Mat Assignments:
Session 2
Thursday matches start at 195 lbs. The second round of the same session will begin at 220 lbs. so wrestlers will have the one hour rest minimum.
The first and second consolation round of the individual tournament on Friday start at 138 lbs. and the second round of the dual tournament will begin at 145 lbs. so wrestlers will have the one hour rest minimum.
Saturday matches start at 106 lbs.

Saturday, February 20-Mat Schedule-PDF
Session 1
Session 1
Saturday
February 20
Starts at 10:00 a.m.
Starts at 106
Mat 1
Mat 3
Mat 5

A Ind. Cons.
Third & Fourth Rounds

A Ind. Cons.
Third & Fourth Rounds

B Ind. Cons.
Third & Fourth Rounds

A Ind. Cons.
Third & Fourth Rounds

B Ind. Cons.
Third & Fourth Rounds
B Ind. Cons.
Third & Fourth Rounds
Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 1
Mat 3
Mat 5

A Ind. Cons.
Third
Place Matches

A Ind. Cons.
Seventh
Place Matches

B Ind. Cons.
Third
Place Matches

A Ind. Cons.
Fifth
Place Matches

B Ind. Cons.
Seventh
Place Matches

B Ind. Cons.
Fifth
Place Matches
Mat 2
Mat 4
Mat 6
7:00 a.m. Dome opens to wrestlers and coaches
8:00 a.m. Skin checks & weigh-ins
9:00 a.m. Dome opens to the public
10:00 a.m. Class A & Class B Individual Consolation Third & Fourth Rounds
Class A & Class B Individual Third, Fifth, & Seventh Place Matches
Back to Top
Session 2
Session 2
Saturday
February 20
Starts at 3:00 p.m.
Starts at 106
Mat 3
Mat 4

A Individual
Championship Matches

B Individual
Championship Matches
Mat 3
Mat 4
2:30 p.m. Recognition and Hall of Fame Inductees
3:00 p.m. Class A & Class B Individual Introductions and Championships
Tournament awards at completion of wrestling
Back to Top

Friday, February 19-Mat Schedule-PDF
Session 1: A PDF | B PDF
Session 1
Friday
February 19
Starts at 10:00 a.m.
Starts at 138 lbs.
Mat 1
Mat 3
Mat 5
Mat 7

A Individual Cons
First Round

A Individual Cons
First Round

B Individual Cons
First Round
B Individual Cons
First Round
A Individual Cons
First Round
A Individual Cons
First Round
B Individual Cons
First Round
B Individual Cons
First Round
Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 8
Starts at 138 lbs.
Mat 1
Mat 3
Mat 5
Mat 7

A Individual Cons
Second Round

A Individual Cons
Second Round

B Individual Cons
Second Round
B Individual Cons
Second Round
A Individual Cons
Second Round
A Individual Cons
Second Round
B Individual Cons
Second Round
B Individual Cons
Second Round
Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 8
Approx. 1:00 p.m.
Starts at 145 lbs.
Mat 1
Mat 3
Mat 5
Mat 7
A Dual Semifinal
Bismarck High 60,
Minot High 9
 
B Dual Cons Semifinal
Minot Bishop Ryan 41,
Beulah-Hazen 20
B Dual Semifinal
Carrington 68,
Central Cass 3

A Dual Semifinal
Bismarck Century 48,
Valley City 22

 
B Dual Cons Semifinal
Velva 43,
Linton-HMB 30

B Dual Semifinal
Lisbon 37,
Hettinger-Scr-RT 34
Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 8
7:00 a.m. Dome opens to wrestlers and coaches
8:00 a.m. Skin checks & weigh-ins
9:00 a.m. Dome opens to the public
10:00 a.m. Class A & Class B Individual Consolation First Round
Class A & Class B Individual Consolation Second Round
Class A & Class B Dual Championship Semifinal Matches & Class B Dual Consolation Matches
Back to Top
Session 2: A PDF | B PDF
Session 2
Friday
February 19
Starts at 5:00 p.m.
Starts at 138 lbs.
Mat 1
Mat 3
Mat 5
Mat 7
  A Individual
Semifinals
B Individual
Semifinals
 
 
A Individual
Semifinals
B Individual
Semifinals
 
Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 8
Starts at 145 lbs.
Mat 1
Mat 3
Mat 5
Mat 7
A Dual Third Place
Minot High 46,
Valley City 17
   
B Dual Championship
Carrington 57,
Lisbon 12
A Dual Championship
Bismarck High 37,
Bismarck Century 29
 
B Dual Fifth Place
Minot Bishop Ryan 48,
Velva 20

B Dual Third Place
Hettinger-Scr-RT 34,
Central Cass 25

Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 8
5:00 p.m. Class A & Class B Individual Championship Semifinals
Class A & Class B Dual Championship & Third Place Matches & Class B Fifth Place Match
Back to Top

Thursday, February 18-Mat Schedule-PDF
Session 1: A PDF | B PDF
Session 1
Thursday
February 18
Starts at 10:00 a.m.
Starts at 195 lbs.
Mat 1
Mat 3
Mat 5
Mat 7
A Dual
Minot High 53,
Fargo Davies 16

B Individual
First Round

B Individual
First Round
A Dual
Bis. Century 39,
West Fargo 36
A Dual
Valley City 32,
Mandan 29
B Individual
First Round
B Individual
First Round
A Dual
Bismarck High 62,
Wahpeton 18
Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 8
Starts at 220 lbs.
Mat 1
Mat 3
Mat 5
Mat 7
B Dual
Central Cass 39,
Beulah-Hazen 34

A Individual
First Round

A Individual
First Round

B Dual
Carrington 62,
Minot Bishop Ryan 12
B Dual
Lisbon 57,
Velva 12
A Individual
First Round
A Individual
First Round
B Dual
Hettinger-Scranton-RT 40,
Linton-HMB 33
Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 8
7:00 a.m. Dome opens to wrestlers and coaches
8:00 a.m. Skin checks & weigh-ins
9:00 a.m. Dome opens to the public
10:00 a.m. 4 Class A Dual Matches & Class B Individual First Round
4 Class B Dual Matches & Class A Individual First Round
Back to Top
Session 2
Session 2
Thursday
February 18
Starts at 6:30 p.m.
Starts at 195 lbs.
Mat 1
Mat 3
Mat 5
Mat 7

A Individual
Second Round

A Individual
Second Round

B Individual
Second Round
B Individual
Second Round
A Individual
Second Round
A Individual
Second Round
B Individual
Second Round
B Individual
Second Round
Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 8
6:00 p.m. Parade of Athletes
6:30 p.m. Class A & Class B Individual Second Round
Back to Top

© Copyright 2015-16 Jerry Schneider Web Media/Metro Area Tournament Committee