State tournament banner
Link to Home Page Link to Tournament Teams page
Link to Class A Tournament Bracket page Link to Class B Tournament Bracket page
Link to Statcast Link page Link to State Tourney Statistics page
Link to Tournament History page Link to Tournament Records page
Link to Media Links/Online Stories pages Link to Video Streaming page
Link to Metro Area Tournament website Link to NDHSAA website

 


WELCOME TO THE 2016 NORTH DAKOTA HIGH SCHOOL
STATE CLASS A & B VOLLEYBALL
TOURNAMENT WEBSITE

CONGRATULATIONS TO THE BACK-TO-BACK STATE CHAMPIONS:
CLASS A: BISMARCK CENTURY "PATRIOTS"
CLASS B: LAMOURE "LOBOES"

Check out the rosters, season results, team and individual stats, and team photos of the state participants, check out the Class A & Class B tournament brackets, look at the state tournament history, record book, and match stats, view tournament team and individual stats, and read stories on the state tournament teams, games, & player profiles.


Saturday, November 19, 2016
Final Round Matches
Placing Matches

Main Court-State Championship Matches
Class 'B' State Championship Match-Match B12-8:00 p.m.
LaMoure 3, Minot Our Redeemer's 2
(25-19, 25-16, 21-25, 17-25, 15-8)
Class 'A' State Championship Match-Match A12-6:00 p.m.
Bismarck Century 3, Bismarck High 1
(25-19, 25-17, 23-25, 25-15)
A Court-Class 'A' Tournament B Court-Class 'B' Tournament
Third Place Match-Match A11-3:00 p.m.
Shanley 3, Bismarck Legacy 1
(25-23, 25-18, 22-25, 26-24)
Third Place Match-Match B11-3:00 p.m.
Langdon Area-Edmore-Munich 3, Kindred 0
(25-18, 25-23, 25-11)
Fifth Place Match-Match A10-1:00 p.m.
Fargo Davies 3, West Fargo 1
(25-15, 31-33, 25-18, 25-13)
Fifth Place Match-Match B10-1:00 p.m.
Park River-Fordville-Lankin 3, Hazen 0
(25-11, 25-22, 25-10)
Seventh Place Match-Match A9-11:00 a.m.
Jamestown 3, GF Red River 1
(30-28, 22-25, 25-14, 25-16)
Seventh Place Match-Match B9-11:00 a.m.
Ray 3, Center-Stanton 0
(25-15, 25-20, 25-21)

Back to Top

Friday, November 18, 2016
Second Round Matches
Consolation & Championship Semifinals
A Court-Class 'A' Tournament B Court-Class 'B' Tournament
Championship Semifinal #2-Match A8-8:00 p.m.
Bismarck High 3, Bismarck Legacy 1
(22-25, 27-25, 25-19, 25-22)
Championship Semifinal #2-Match B8-8:00 p.m.
Minot Our Redeemer's 3, Kindred 0
(25-18, 25-18, 30-28)
Championship Semifinal #1-Match A7-6:00 p.m.
Bismarck Century 3, Shanley 1
(25-17, 18-25, 25-21, 25-23)
Championship Semifinal #1-Match B7-6:00 p.m.
LaMoure 3, Langdon Area-Edmore-Munich 1
(23-25, 25-23, 25-23, 25-14)
Consolation Semifinal #1-Match A5-12:00 noon
West Fargo 3, Jamestown 1
(25-15, 25-27, 25-14, 25-20)
Consolation Semifinal #1-Match B5-12:00 noon
Hazen 3, Center-Stanton 2
(25-27, 19-25, 25-19, 25-22, 15-5)
Consolation Semifinal #2-Match A6-2:00 p.m.
Fargo Davies 3, GF Red River 2
(19-25, 25-23, 21-25, 25-20, 15-11)
Consolation Semifinal #2-Match B6-2:00 p.m.
Park River-Fordville-Lankin 3, Ray 0
(25-16, 25-21, 25-18)

Back to Top

Thursday, November 17, 2016
Opening Round Matches
Quarterfinals

A Court-Class 'A' Tournament B Court-Class 'B' Tournament

Quarterfinal #4-Match A4-8:00 p.m.
Bismarck Legacy 3, GF Red River 1
(21-25, 26-24, 26-24, 25-23)

Quarterfinal #4-Match B4-8:00 p.m.
Kindred 3, Park River-Fordville-Lankin 1
(21-25, 25-17, 25-16, 25-23)

Quarterfinal #3-Match A3-6:00 p.m.
Bismarck High 3, Fargo Davies 1
(26-24, 28-26, 18-25, 25-21)

Quarterfinal #3-Match B3-6:00 p.m.
Minot Our Redeemer's 3, Ray 0
(25-11, 25-10, 25-12)

Quarterfinal #2-Match A2-2:00 p.m.
Shanley 3, Jamestown
2
(18-25, 24-26, 25-18, 25-23, 15-4)

Quarterfinal #2-Match B2-2:00 p.m.
LaMoure 3, Hazen 0
(25-12, 25-16, 25-19)

Quarterfinal #1-Match A1-12:00 noon
Bismarck Century 3, West Fargo 0
(25-19, 25-19, 25-13)

Quarterfinal #1-Match B1-12:00 noon
Langdon Area-Edmore-Munich 3, Center-Stanton 0
(25-10, 25-9, 25-14)

Back to Top

Class B State Tournament Qualifiers
Region 1 Region 2 Region 3 Region 4
Kindred
"Vikings"

Park River-Ford.-Lan.
"Aggies"

LaMoure
"Loboes"
Langdon Area-Munich
"Cardinals"
Region 5 Region 6 Region 7 Region 8

Center-Stanton
"Wildcats"

Mnt Our Redeemers
"Knights"

Hazen
"Bison"
Ray
"Jays"

© Copyright 2016-17 Jerry Schneider Web Media/Metro Area Tournament Committee