Return to state wrestling tournament home page North Dakota State Wrestling Tournament banner
Link to Home Page Link to Video Stream page
Link to Individual Brackets page Link to Dual Brackets page
Link to Tournament Statistics page Link to Returning Placewinners page
Link to Past Individual Champions Main page Link to Past Team/Dual Champions page
Link to Records page Link to Hall of Fame page
Link to Past Mr. Wrestler's page Link to Past Coach of the Year Awards page
Link to Tournament Photos main page Link to Media Links/Online Stories pages
Link to NDHSAA website Link to Metro Area Tournament website
North Dakota High School Activities Association
2014-15 North Dakota State Wrestling Tournament
Thursday-Saturday, February 19-21, 2015
FargoDome, Fargo, North Dakota, USA

INDIVIDUAL AND DUAL CHAMPIONS
Class A: Bismarck High "Demons"
Class B: Carrington "Cardinals"

Thursday, February 19 Schedule Friday, February 20 Schedule Saturday, February 21 Schedule
Mat Assignments:
Session 1
Mat Assignments:
Session 1
Mat Assignments:
Session 1
Mat Assignments:
Session 2
Mat Assignments:
Session 2
Mat Assignments:
Session 2
Thursday matches start at 132 lbs. The second round of the same session will begin at 138 lbs. so wrestlers will have the one hour rest minimum.
The first and second consolation round of the individual tournament on Friday start at 220 lbs. and the second round of the dual tournament will begin at 285 lbs. so wrestlers will have the one hour rest minimum.
Saturday matches start at 106 lbs.

Saturday, February 21-Mat Schedule
Session 2
Session 2
Saturday
February 21
Starts at 3:00 p.m.
Starts at 106
Mat 3
Mat 4

A Individual
Championship Matches

B Individual
Championship Matches
Mat 3
Mat 4
2:30 p.m. Recognition and Hall of Fame Inductees
3:00 p.m. Class A & Class B Individual Introductions and Championships
Tournament awards at completion of wrestling
Back to Top
Session 1
Session 1
Saturday
February 21
Starts at 10:00 a.m.
Starts at 106
Mat 1
Mat 3
Mat 5

A Ind. Cons.
Third & Fourth Rounds
&
Placing Matches

A Ind. Cons.
Third & Fourth Rounds
&
Placing Matches

B Ind. Cons.
Third & Fourth Rounds
&
Placing Matches

A Ind. Cons.
Third & Fourth Rounds
&
Placing Matches

B Ind. Cons.
Third & Fourth Rounds
&
Placing Matches
B Ind. Cons.
Third & Fourth Rounds
&
Placing Matches
Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 1
Mat 3
Mat 5

A Ind. Cons.
Third
Place Matches

A Ind. Cons.
Seventh
Place Matches

B Ind. Cons.
Third
Place Matches

A Ind. Cons.
Fifth
Place Matches

B Ind. Cons.
Seventh
Place Matches

B Ind. Cons.
Fifth
Place Matches
Mat 2
Mat 4
Mat 6
7:30 a.m. Dome opens to wrestlers and coaches
8:30 a.m. Weigh-ins
9:00 a.m. Dome opens to the public
10:00 a.m. Class A & Class B Individual Consolation Third & Fourth Rounds
Class A & Class B Individual Third, Fifth, & Seventh Place Matches
Back to Top

Friday, February 20-Mat Schedule
Session 2
Session 2
Friday
February 20
Starts at 5:00 p.m.
Starts at 220 lbs.
Mat 1
Mat 3
Mat 5
Mat 7
  A Individual
Semifinals
B Individual
Semifinals
 
 
A Individual
Semifinals
B Individual
Semifinals
 
Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 8
Starts at 285 lbs.
Mat 1
Mat 3
Mat 5
Mat 7
A Dual Third Place
Bismarck Century 41,
GF Central 28
   
B Dual Championship
Carrington 54,
Napoleon-G-S 15
A Dual Championship
West Fargo vs.
Bismarck High
 
B Dual Fifth Place
Hettinger-Scranton 54,
Beulah-Hazen
30

B Dual Third Place
Oakes 41,
Pembina County North 33

Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 8
5:00 p.m. Class A & Class B Individual Championship Semifinals
Class A & Class B Dual Championship & Third Place Matches & Class B Fifth Place Match
Back to Top
Session 1
Session 1
Friday
February 20
Starts at 10:00 a.m.
Starts at 220 lbs.
Mat 1
Mat 3
Mat 5
Mat 7

A Individual Cons
First Round

A Individual Cons
First Round

B Individual Cons
First Round
B Individual Cons
First Round
A Individual Cons
First Round
A Individual Cons
First Round
B Individual Cons
First Round
B Individual Cons
First Round
Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 8
Starts at 220 lbs.
Mat 1
Mat 3
Mat 5
Mat 7

A Individual Cons
Second Round

A Individual Cons
Second Round

B Individual Cons
Second Round
B Individual Cons
Second Round
A Individual Cons
Second Round
A Individual Cons
Second Round
B Individual Cons
Second Round
B Individual Cons
Second Round
Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 8
Approx. 1:00 p.m.
Starts at 285 lbs.
Mat 1
Mat 3
Mat 5
Mat 7
A Dual Semifinal
Bismarck High 61,
GF Central 12
 
B Dual Cons Semifinal
Beulah-Hazen 39,
Minot Bishop Ryan 34
B Dual Semifinal
Carrington 53,
Oakes 16

A Dual Semifinal
West Fargo 40,
Bismarck Century 28

 
B Dual Cons Semifinal
Hettinger-Scranton 48,
Velva 27

B Dual Semifinal
Napoleon-G-S 51,
Pembina County North 28
Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 8
7:30 a.m. Dome opens to wrestlers and coaches
8:30 a.m. Weigh-ins
9:00 a.m. Dome opens to the public
10:00 a.m. Class A & Class B Individual Consolation First Round
Class A & Class B Individual Consolation Second Round
Class A & Class B Dual Championship Semifinal Matches & Class B Dual Consolation Matches
Back to Top

Thursday, February 19-Mat Schedule
Session 2
Session 2
Thursday
February 19
Starts at 6:30 p.m.
Starts at 132 lbs.
Mat 1
Mat 3
Mat 5
Mat 7

A Individual
Second Round

A Individual
Second Round

B Individual
Second Round
B Individual
Second Round
A Individual
Second Round
A Individual
Second Round
B Individual
Second Round
B Individual
Second Round
Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 8
6:00 p.m. Parade of Athletes
6:30 p.m. Class A & Class B Individual Second Round
Back to Top
Session 1
Session 1
Thursday
February 19
Starts at 10:00 a.m.
Starts at 132 lbs.
Mat 1
Mat 3
Mat 5
Mat 7
A Dual
Bismarck High 57,
Wahpeton 13

B Individual
First Round

B Individual
First Round
A Dual
GF Central 39,
TMCHS (Belcourt) 33
A Dual
West Fargo 53,
Minot High 17
B Individual
First Round
B Individual
First Round
A Dual
Bismarck Century 49,
Fargo Davies 27
Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 8
Starts at 138 lbs.
Mat 1
Mat 3
Mat 5
Mat 7
B Dual
Oakes 48,
Minot Bishop Ryan 29

A Individual
First Round

A Individual
First Round

B Dual
Carrington 54,
Beulah-Hazen 20
B Dual
Pembina Cty. North 50,
Hettinger-Scranton 21
A Individual
First Round
A Individual
First Round
B Dual
Napoleon-G-S 46,
Velva 30
Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 8
7:00 a.m. Dome opens to wrestlers and coaches
8:00 a.m. Skin checks & weigh-ins
9:00 a.m. Dome opens to the public
10:00 a.m. 4 Class A Dual Matches & Class B Individual First Round
4 Class B Dual Matches & Class A Individual First Round
Back to Top

© Copyright 2014-15 Jerry Schneider Web Media/Metro Area Tournament Committee