Return to state wrestling tournament home page North Dakota State Wrestling Tournament banner
Link to Home Page Link to Video Stream page
Link to Individual Brackets page Link to Dual Brackets page
Link to Tournament Statistics page Link to Returning Placewinners page
Link to Past Individual Champions Main page Link to Past Team/Dual Champions page
Link to Records page Link to Hall of Fame page
Link to Past Mr. Wrestler's page Link to Past Coach of the Year Awards page
Link to Tournament Photos main page Link to Media Links/Online Stories pages
Link to NDHSAA website Link to Metro Area Tournament website
North Dakota High School Activities Association
2012-13 North Dakota State Wrestling Tournament
Thursday-Saturday, February 14-16, 2013
FargoDome, Fargo, North Dakota, USA

CONGRATULATIONS TO THE
CLASS A DUAL & INDIVIDUAL CHAMPIONS: WEST FARGO "PACKERS"
CLASS B DUAL & INDIVIDUAL CHAMPIONS: SOUTH BORDER "MUSTANGS"


Thursday, February 14 Schedule Friday, February 15 Schedule Saturday, February 16 Schedule
Mat Assignments:
Session 1
Mat Assignments:
Session 1
Mat Assignments:
Session 1
Mat Assignments:
Session 2
Mat Assignments:
Session 2
Mat Assignments:
Session 2
Thursday matches start at 138 lbs. The second round of the same session will begin at 145 lbs. so wrestlers will have the one hour rest minimum.
The first and second consolation round of the individual tournament on Friday start at 195 lbs. and the second round of the dual tournament will begin at 220 lbs. so wrestlers will have the one hour rest minimum.
Saturday matches start at 106 lbs.

Saturday, February 16-Mat Schedule-PDF
Session 2
Individual finals action seen live on BEK Sports stations (see video stream page for channels & carriers) and streamed live here
Session 2
Saturday
February 16
Starts at 3:00 p.m.
Starts at 106
Mat1
Mat2

A Individual
Championship Matches

B Individual
Championship Matches
Mat1
Mat2
2:30 p.m. Recognition and Hall of Fame Inductees
3:00 p.m. Class A & Class B Individual Introductions and Championships
Tournament awards at completion of wrestling
Individual finals action seen live on BEK Sports and streamed live here
Back to Top
Session 1
Session 1
Saturday
February 16
Starts at 10:00 a.m.
Starts at 106
Mat 1
Mat 3
Mat 5

A Ind. Cons.
Third & Fourth Rounds
&
Placing Matches

A Ind. Cons.
Third & Fourth Rounds
&
Placing Matches

B Ind. Cons.
Third & Fourth Rounds
&
Placing Matches

A Ind. Cons.
Third & Fourth Rounds
&
Placing Matches

B Ind. Cons.
Third & Fourth Rounds
&
Placing Matches
B Ind. Cons.
Third & Fourth Rounds
&
Placing Matches
Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 1
Mat 3
Mat 5

A Ind. Cons.
Fifth
Place Matches

A Ind. Cons.
Seventh
Place Matches

B Ind. Cons.
Third
Place Matches

A Ind. Cons.
Third
Place Matches

B Ind. Cons.
Seventh
Place Matches
B Ind. Cons.
Fifth
Place Matches
Mat 2
Mat 4
Mat 6
7:30 a.m. Dome opens to wrestlers and coaches
8:30 a.m. Weigh-ins
9:00 a.m. Dome opens to the public
10:00 a.m. Class A & Class B Individual Consolation Third & Fourth Rounds
Class A & Class B Individual Third, Fifth, & Seventh Place Matches
Back to Top

Friday, February 15-Mat Schedule-PDF
Session 2
Dual finals action seen live on BEK Sports stations (see video stream page for channels & carriers) and streamed live here
Session 2
Friday
February 15
Starts at 5:00 p.m.
Starts at 195 lbs.
Mat 1
Mat 3
Mat 5
Mat 7

 

A Individual
Semifinals
B Individual
Semifinals
 
 
A Individual
Semifinals
B Individual
Semifinals
 
Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 8
Starts at 220 lbs.
Mat 1
Mat 3
Mat 5
Mat 7
A Dual Third Place
Bismarck Century 51,
Dickinson High 17
   
B Dual Championship
South Border 50,
Linton-HMB 15
A Dual Championship
West Fargo 31,
Bismarck High 26
 
B Dual Fifth Place
Minot Bishop Ryan 43,
Stanley-PL-T-R 26

B Dual Third Place
Carrington 48,
Central Cass 25

Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 8
5:00 p.m. Class A & Class B Individual Championship Semifinals
Class A & Class B Dual Championship & Third Place Matches & Class B Fifth Place Match
Dual finals action seen live on BEK Sports and streamed live here
Back to Top
Session 1
Session 1
Friday
February 15
Starts at 10:00 a.m.
Starts at 195 lbs.
Mat 1
Mat 3
Mat 5
Mat 7

A Individual Cons
First Round

A Individual Cons
First Round

B Individual Cons
First Round
B Individual Cons
First Round
A Individual Cons
First Round
A Individual Cons
First Round
B Individual Cons
First Round
B Individual Cons
First Round
Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 8
Starts at 195 lbs.
Mat 1
Mat 3
Mat 5
Mat 7

A Individual Cons
Second Round

A Individual Cons
Second Round

B Individual Cons
Second Round
B Individual Cons
Second Round
A Individual Cons
Second Round
A Individual Cons
Second Round
B Individual Cons
Second Round
B Individual Cons
Second Round
Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 8
Starts at 220 lbs.
Mat 1
Mat 3
Mat 5
Mat 7
A Dual Semifinal
Bismarck High 63,
Dickinson High 5
 
B Dual Cons Semifinal
Stanley-PL-T-R 42,
Hettinger-Scranton-RT-H 33
B Dual Semifinal
Linton-HMB 39,
Carrington 30
A Dual Semifinal
West Fargo 45,
Bismarck Century
18
 
B Dual Cons Semifinal
Minot Bishop Ryan 39,
Beulah-Hazen 37
B Dual Semifinal
South Border 46,
Central Cass 28
Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 8
7:30 a.m. Dome opens to wrestlers and coaches
8:30 a.m. Weigh-ins
9:00 a.m. Dome opens to the public
Fellowship of Christian Athletes Way In
10:00 a.m. Class A & Class B Individual Consolation First Round
Class A & Class B Individual Consolation Second Round
Class A & Class B Dual Championship Semifinal Matches & Class B Dual Consolation Matches
Back to Top

Thursday, February 14-Mat Schedule-PDF
Session 1
Session 1
Thursday
February 14
Starts at 10:00 a.m.
Starts at 138 lbs.
Mat 1
Mat 3
Mat 5
Mat 7
A Dual
Bismarck Century 50,
GF Red River 16

B Individual
First Round

B Individual
First Round
A Dual
Dickinson High 43,
Fargo Davies 33
A Dual
West Fargo 62,
Minot High 6
B Individual
First Round
B Individual
First Round
A Dual
Bismarck High 50,
Wahpeton 18
Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 8
Starts at 145 lbs.
Mat 1
Mat 3
Mat 5
Mat 7
B Dual
Linton-HMB 39,
Hettinger-S-RT-H 31

A Individual
First Round

A Individual
First Round

B Dual
South Border 63,
Beulah-Hazen 15
B Dual
Carrington 59,
Stanley-PL-T-R 18
A Individual
First Round
A Individual
First Round
B Dual
Central Cass 46,
Minot Bishop Ryan 24
Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 8
7:30 a.m. Dome opens to wrestlers and coaches
8:00 a.m. Skin checks & weigh-ins
9:00 a.m. Dome opens to the public
10:00 a.m. 4 Class A Dual Matches & Class B Individual First Round
4 Class B Dual Matches & Class A Individual First Round
Back to Top
Session 2
Session 2
Thursday
February 14
Starts at 7:00 p.m.
Starts at 138 lbs.
Mat 1
Mat 3
Mat 5
Mat 7

A Individual
Second Round

A Individual
Second Round

B Individual
Second Round
B Individual
Second Round
A Individual
Second Round
A Individual
Second Round
B Individual
Second Round
B Individual
Second Round
Mat 2
Mat 4
Mat 6
Mat 8
6:30 p.m. Parade of Athletes
7:00 p.m. Class A & Class B Individual Second Round
Back to Top

© Copyright 2012-13 Jerry Schneider Web Media/Metro Area Tournament Committee