Return to state wrestling tournament home page
North Dakota State Wrestling Tournament banner
Link to Home Page Link to Video Stream page
Link to Individual Brackets page Link to Dual Brackets page
Link to Tournament Statistics page Link to Returning Placewinners page
Link to Past Individual Champions Main page Link to Past Team/Dual Champions page
Link to Records page Link to Hall of Fame page
Link to Past Mr. Wrestler's page Link to Past Coach of the Year Awards page
Link to Tournament Photos main page Link to Media Links/Online Stories pages
Link to NDHSAA website Link to Metro Area Tournament website
 


Past Individual State Champions-Class B-1969-1987

Back to Past Individual Champions Main Page


Year

98 Pounds

1969

Mark Kakela, Langdon

1970

Mark Carter, Mayville

1971

Duane Falcon, Belcourt

1972

Gordy Schmitt, NE SM

1973

Ron Johnsrud, Watford City

1974

Tim Stubstad, New Town

1975

Kevin Solwold, Fargo OG

1976

Steve Yesel, Watford City

1977

Rick Chornuk, Watford City

1978

Jeff Piatz, Napoleon

1979

Dan Engraf, Hettinger

1980

Dave Hilliard, Lakota

1981

Terry Humphrey, Carrington

1982

Troy Humphrey, Carrington

1983

Mitch Elijah, Lisbon

1984

Monti Miller, Carrington

1985

Mike Peterson, Carrington

1986

Nathan Brenna, Watford City

1987

Jason Rist, Velva

Year

105 Pounds

1969

David Schmitt, NE SM

1970

Mark Kakela, Langdon

1971

Logan Davis, Belcourt

1972

Duane Walsh, Garrison

1973

Bill Kuntz, Napolon

1974

Rod Johnsrud, Watford City

1975

Alan Solwold, Fargo OG

1976

Kevin Solwold, Fargo OG

1977

Rodney Qual, Lisbon

1978

Tom Aberle, Lisbon

1979

Rock Chornuk, Watford City

1980

Darryl Strait, Rolla

1981

Mark Werlinger, Parshall

1982

Paul Stremmick, Walhalla

1983

Wayne Hample, LaMoure

1984

Chuck Seamands, Hettinger

1985

Jarett Mogen, Watford City

1986

Mike Peterson, Carrington

1987

Mike Berg, Hettinger

Back to Top

Year

112 Pounds

1969

Steve Bartle, Enderlin

1970

David Schmitt, NE SM

1971

Mickey DeCoteau, Belcourt

1972

John Schatz, Zeeland

1973

Mark Saunders, Sar. Central

1974

Dav Walsh, Garrison

1975

Rod Johnsrud, Watford City

1976

Aalan Solwold, Fargo OG

1977

Wayne Scherr, Napoleon

1978

Kevin Knutson, Hettinger

1979

Jon Aberle, Lisbon

1980

Kevin White, Walhalla

1981

Troy Heimdal, Tioga

1982

Mark Lemieux, Lisbon

1983

Tom Silbernagel, Linton

1984

Randy Piatz, Napoleon

1985

Chuck Seamands, Hettinger

1986

Mark Dettling, Watford City

1987

Nathan Brenna, Watford City

Year

119 Pounds

1969

Jesse Hanson, Enderlin

1970

Marvin Rath, Turtle Lake (123 lbs.)

1971

Dave Michelson, Rolla

1972

Mark Carter, Mayville-Portland

1973

Duane Walsh, Garrison

1974

Kim Knodel, Mayville-Portland

1975

Mark Melhoff, Garrison

1976

Tim Stubstad, New Town

1977

Tim Gunderson, LaMoure

1978

Steve Yesel, Watford City

1979

Mike Holmes, Mayville-Portland

1980

Jeff Piatz, Napoleon

1981

Todd Mairs, Lisbon

1982

Dave Hilliard, Lakota

1983

Chuck Moe, Tioga

1984

Tom Silbernagel, Linton

1985

Wayne Hample, LaMoure

1986

Craig Shoemaker, Stanley

1987

Steve Miller, Watford City

Year

126 Pounds

1969

Gary Mattern, Kenmare

1970

Armand Lagasse, Rolla (130 lbs.)

1971

Mickey Weigel, Napoleon

1972

Gerald Horner, Napoleon

1973

Gerald Horner, Napoleon

1974

Randy Johnson, Mayville-Portland

1975

Tim Strehlow, Bowman

1976

Mike Johnson, Stanley

1977

Doug Bauer, New Salem

1978

Mike Kelner, Velva

1979

David Hillerud, Velva

1980

Lenny Vannett, Velva

1981

Keith Buchholz, Dakota (Arthur)

1982

Rick Scherr, Napoleon

1983

Dave Hilliard, Lakota

1984

Rick Legasse, Rolla

1985

David Wheeler, Kenmare

1986

Robbie Pfeifle, New Salem

1987

Jeremy Wolf, Carrington

 
Back to Top
 

Year

132 Pounds

1969

Kevin Jacobson, Sar. Central

1970

Bill Wenzel, Langdon (137 lbs.)

1971

Jeff Martz, Ashley

1972

Sylvester Jacobs, NE SM

1973

Danny Horgen, Walhalla

1974

Francis White, Walhalla

1975

Wade Veeder, Watford City

1976

Dan Splichal, Garrison

1977

Mike McDaniel, Lisbon

1978

Greg Sperle, Napoleon

1979

Kevin Kuntz, New Salem

1980

Dean Bakke, Mayville-Portland

1981

Lenny Vannett, Velva

1982

Lenny Vannett, Velva

1983

Jeff Aberle, Lisbon

1984

Dave Hilliard, Lakota

1985

Rick Legasse, Rolla

1986

Jeff Jangula, Edgeley

1987

Jeff Jangula, Edgeley

Year

138 Pounds

1969

Don Zieman, Oakes

1970

Gerald Champagne, Belcourt (145 lbs.)

1971

Marvin Rath, Turtle Lake

1972

Steve Trett, Oakes

1973

Ken Sanford, Watford City

1974

Randy Anderson, Larimore

1975

Scott Dibble, Stanley

1976

Russell, Fargo Oak Grove

1977

Lee Paulson, Bowman

1978

Mike McDaniel, Lisbon

1979

Mike Kelner, Velva

1980

James Anderson, Velva

1981

James Anderson, Velva

1982

Keith Buchholz, Dakota (Arthur)

1983

Joe Roth, Central Cass

1984

Jeff Aberle, Lisbon

1985

David Hilliard, Lakota

1986

Ralph Grommesh, Central Cass

1987

Lance Koenig, Carrington

Year

145 Pounds

1969

Gerald Davis, Belcourt

1970

Ben McIntyre, Central Cass (155 lbs.)

1971

Gary Hoffman, Ashley

1972

Randy Bruins, Watford City

1973

Brad Amb, Mayville-Portland

1974

Blaine Foote, Parshall

1975

Stuart Paulson, Bowman

1976

Lance Mogren, Kenmare

1977

Lance Mogren, Kenmare

1978

Terry Krchnavy, Lisbon

1979

Randy Dick, Lisbon

1980

Randy Dick, Lisbon

1981

Allen Weigel, Napoleon

1982

Casey Voigt, Beulah

1983

Al Schmidt, Linton

1984

Paul Rudolph, Stanley

1985

Eric Mogen, Watford City

1986

Eric Mogen, Watford City

1987

Jason Kukowski, Beach

 
Back to Top
 

Year

155 Pounds

1969

Greg Heck, Casselton

1970

Darry Gleave, Kenmare (165 lbs.)

1971

Dave Kuntz, Linton

1972

Gary Hoffman, Ashley

1973

Randy Bruins, Watford City

1974

Ron Sanford, Watford City

1975

Mark Bitz, Linton

1976

Scott Dibble, Stanley

1977

Alan Hanson, Hatton

1978

Jeff Nagel, New Salem

1979

Dave Morten, Larimore

1980

Jason Bruins, Watford City

1981

Jason Bruins, Watford City

1982

Jacque Reis, Napoleon

1983

Robin Schwartz, Watford City

1984

Robin Schwartz, Watford City

1985

Dion Schmidt, Linton

1986

Jim Flynn, Ellendale

1987

Jason Wagner, Carrington

 

Year

167 Pounds

1969

Ellis Nell, Ellendale

1970

Jeff Boe, Hatton (175 lbs.)

1971

Greg Johnson, LaMoure

1972

John Ternes, Napoleon

1973

Tom Krom, Enderlin

1974

Mark Rolla, Watford City

1975

Anton Huck, New Salem

1976

Clay Nagel, New Salem

1977

Clay Nagel, New Salem

1978

James Nechiporenko, Velva

1979

Russell Putnam, SRCHS

1980

James Heuther, Lisbon

1981

James Heuther, Lisbon

1982

Wes Heinley, Carrington

1983

Jeff Kvamme, Velva

1984

Mark Zimmerman, LaMoure

1985

Curt Kittleson, Velva

1986

Curt Kittleson, Velva

1987

Steve Copenhaver, Carrington

 
Back to Top
 

Year

185 Pounds

1969

Curt Wenzel, Langdon

1970

Keith Batton, Fargo Oak Grove

1971

Lloyd Huber, New Salem

1972

Jerome Huck, New Salem

1973

Dan Evans, Sargent Central

1974

Tom Krom, Enderlin

1975

Mike Rath, Turtle Lake

1976

Anton Huck, New Salem

1977

Doug Martin, Kenmare

1978

Marty Amb, Mayville-Portland

1979

Scott Kelly, Velva

1980

Scott Kelly, Velva

1981

Scott Kelly, Velva

1982

Scott Kelly, Velva

1983

Mike Osland, Mayville-Portland

1984

Toby Vetter, Linton

1985

Chris Thomason, Enderlin

1986

Chad Brown, Stanley

1987

Craig Belgarde, Rolla

 

Year

Heavyweight

1969

Dick Martinson, Northwood

1970

Mike Hoffler, NE St. Mary's

1971

Joe Ibach, Linton

1972

Phil Willman, New Salem

1973

Jerome Huck, New Salem

1974

Lynn Meyer, Watford City

1975

Rick Nechiporenko, Velva

1976

Rick Nechiporenko, Velva

1977

Chris Lindquist, Hettinger

1978

Terry Schmidt, Center

1979

Tim Michaelson, Velva

1980

Jim McDonald, Walhalla

1981

Brian Blazek, Dakota (Arthur)

1982

Mark McLean, Hillsboro

1983

Kevin Hamm, Fargo Oak Grove

1984

Terry Moravec, New Salem

1985

Theo Schalesky, Hettinger

1986

Chuck Michaelson, Velva

1987

Todd Seibel, Harvey

Back to Top

 

Last Updated: Thursday, July 23, 2009 9:45 PM

© Copyright 2009-10 Jerry Schneider Web Media/Metro Area Tournament Committee