Football animation
Dakota Bowl banner
Link to Home Page
Link to Championship Teams page
Link to Dakota Bowl History page
Link to Dakota Bowl Record Book page
Link to 9 Man Bracket page
Link to Class A 11 Man Bracket Page
Link to Class AA 11 Man Bracket Page
Link to Class AAA 11 Man Bracket Page
Link to Championship Games Statistics page
Link to Championship Game Officials page
Link to Championship Games Photos main page
Link to Media Links/Online Stories pages
Link to NDHSAA website
Link to Metro Area Tournament website


Dakota Bowl Staff & Management

Dakota Bowl Staff
Managers: Curt Jones, West Fargo AD
Ed Lockwood, Fargo Schools AD
Promotion: Rick Flacksbarth
Judy Dvoracek
Finance: Ed Lockwood, Fargo Schools Fargodome Mngmt.: Rob Sobolik
Secretarial: Joan Miller, Fargo Schools Team Housing: Curt Jones
Staffing/Will Call: Terri Lockwood
Steve Saxlund
Press Hospitality: Bryan Schulz
Randy Nelson
Jim Sorensen
Sports Medicine: MeritCare Sports Medicine
Randy Martin, Director of Athletic Training services
Trainers: Terrance Kelly
Scott Witte
Bruce Pehl
Brad Reed
Patrick Lacina
Tony Haneca
Ben Carpenter
Physicians: Dr. Lystad
Dr. Prochaska
Dr. Orson
Statistics: Jerry Schneider
Art Kraft
Preston Bronaugh
T-Shirt Sales: Jacque Frisinger
Nancy Kramlich
Program Sales: Dave Lee, Jeremy Nesvold
Discovery MS football players
Hospitality: Tonya Vetter Locker Room Supervisors: FargoDome security
Team Hosts: Jim Stai, chair

9 man teams:
11 man A teams:

11 man 2A teams:
11 man 2A teams:

Larry Mandigo, Bud Warren
Dean Hashbarger, Jim Stai
Jim Stai, Scott Hildre
Ralph Jose, Dave Martin

Webmaster & Statcast Coordinator: Jerry Schneider Statcast Computer: Jerry Schneider
Art Kraft
Website Photography: Grant Kraft Statcast Spotter: Art Kraft
Preston Bronaugh

Top of Page

Game Management
Field Supervisors: Dar Gorder
Mark Woodbury
Kyle Card
Terri Krueger
Public Address: Dave Tack
Cory Steiner
Brock Storrusten
Ben Potter
Clock Operators: Ned Clapp
Benn Clapp
Jim Clapp
Darrel Lund
Lois Lund
Gary Otterson
Spotter: Nancy Peterson
Chain Crew:

Steve Tollefson
Shannon Dockter
Greg Lemieux
Mike Monda
Chris Rustad
Dean Schneibel
Jeremy Bladow
Mick Rostad

Officials Host: Duane Rindy
Dave Carlsrud

Top of Page

Game Officials
Game Officials
Nine-man championship: ELLENDALE CREW
Referee: Tim Steinwand
Umpire: Peter Sykoa
Head Linesman: Jeff Fastnacht
Line Judge: Troy Schilling
Back Judge: Tyler Middlestead
Class A 11-man championship: FARGO CREW
Referee: Jeremy Carney
Umpire: Tim Couchmen
Head Linesman: Nathan Berseth
Line Judge: Todd Molden
Back Judge: Reggie Jackson
Class AA 11-man championship: BISMARCK CREW
Referee: Dennis Reep
Umpire: Bryan Klipfel
Head Linesman: Jason Dockter
Line Judge: Steve Meier
Back Judge: Scott Nustad
Class AAA 11-man championship: MINOT CREW
Referee: Blaine Deslauriers
Umpire: Mike Elgie
Head Linesman: Tim Mihalik
Line Judge: Jerry Eggert
Back Judge: Kevin Harmon

Top of Page

National Anthem/Halftime Entertainment
Halftime Coordinator: Judy Dvoracek, Pam Kloos
Halftime Entertainment:
National Anthem: Allegra Berglund, Fargo South
Abbey Immer, West Fargo
9-man: Adams School Gymnastics Club
A 11-man: Fargo North Spartacas
Color Guard: Air Force Junior Reserved Officers Training Corps from the Fargo Public Schools and West Fargo Public Schools AA 11-man: West Fargo Packathana's
AAA 11-man: Fargo South Bruinkix

Top of Page


Last Updated: Wednesday, June 15, 2011 12:59 PM

© Copyright 2009-10 Jerry Schneider Web Media/Metro Area Tournament Committee