Football animation
Dakota Bowl banner
Link to Home Page
Link to Championship Teams page
Link to Dakota Bowl History page
Link to Dakota Bowl Record Book page
Link to 9 Man Bracket page
Link to Class A 11 Man Bracket Page
Link to Class AA 11 Man Bracket Page
Link to Class AAA 11 Man Bracket Page
Link to Championship Games Statistics page
Link to Championship Game Officials page
Link to Championship Games Photos main page
Link to Media Links/Online Stories pages
Link to NDHSAA website
Link to Metro Area Tournament website

 

State Championship Football History

Dakota Bowl Team Appearances | 1910-1974 State Champions
1975-1996 3 Class State Champions | 1997-2008 4 Class State Champions

DAKOTA BOWL TEAM APPEARANCES (since 1993)

Beulah: 05

Bismarck High: 1997, 2000, 01, 03, 07, 08, 09

Bismarck St. Mary’s: 1994, 95

Carrington: 1999, 2002

Cavalier: 2002, 03, 04, 05

Central Valley: 1999

Des Lacs-Burlington: 1993

Devils Lake: 2007, 09

Dickinson: 1997

Dickinson Trinity: 2000, 01, 02, 03, 05, 06

Divide County: 1998, 2005

Edgeley-Kulm: 1994, 2004

Fargo North: 1995, 2000

Fargo Shanley: 2009

Fargo South: 1993, 96, 2001, 04, 05, 06, 07, 08, 09 Flasher-Carson: 1993

Grafton: 1994

Grand Forks Central: 1996, 04, 05

Hankinson: 2009

Harvey: 1993, 95, 96, 97, 98, 01, 07, 08

Hatton-Finley/Sharon: 1998

Hazen: 1996, 2001

Hillsboro: 1996, 2008

Hope-Page: 2000

Jamestown: 1994

Killdeer: 1995

LaMoure-LLMV: 2003

Langdon: 2000, 09

Larimore: 2004

Linton-HMB: 1999, 2000, 02, 03, 06, 08

Lisbon: 1999, 04, 07

Maddock 2001, 02

Minot: 1999, 2002, 06

Minot Ryan: 1994, 97, 99

Mott-Regent: 2007

Napolean/Gackle-Streeter: 2006, 07

New England-Regent: 1995, 96

New Rockford-Sheyene: 2003, 04

Oak Grove: 2007

Parshall-White Shield: 2009

Richland: 2005 Rolla-Rock Lake: 1994

Rollette-Wolford: 1997

Rugby: 1998, 2000

Sargent Central: 1993

Stanley: 1998, 99, 2002

Strasburg-Zeeland: 2001

Thompson: 1995

Turtle Lake-Mercer: 2006

Valley City 2008

Velva-Sawyer: 1997, 2000, 01, 03, 04, 05, 06, 09

Wahpeton: 1998

Watford City: 1997, 1998, 2006, 2008

West Fargo: 1993, 1998, 1999, 02, 03

Williams County 2008

Back to Top

1910-1974 STATE CHAMPIONS

Yr.

Div.

Champion

 

Yr.

Div.

Champion

1910

B

Minot

1941

C

Minot

1911

B

Blizzard

1941

A

Fargo Sacred Heart

1912

B

Fargo

1942

C

Mandan & Wahpeton

1913

B

Grand Forks

1943

C

Cancelled

1914

B

Park River

1944

C

Fargo

1915

B

Park River & GF

1945

C

No Game

1916

A

Park River

1946

C

Grand Forks

1917

A

Williston

1947

C

Mandan

1918

--

N/A

1948

C

Mandan

1919

A

Williston

1949

C

Bismarck

1920

A

Williston

1950

C

Cancelled

1921

A

Fargo

1951

C

Bismarck St. Mary’s

1922

A

Fargo

1952

C

Williston Shanley

1923

A

Fargo

1953

C

Fargo Shanley

1924

A

Valley City

1954

C

Fargo Shanley

1925

--

N/A

1955

C

Fargo

1926

B

Fargo

1956

C

Cancelled

1927-28

--

N/A

1957

C

Fargo

1929

B

Bismarck

1958

C

Fargo Shanley

1930-32

--

N/A

1959

C

Bismarck St. Mary’s

1933

B

Jamestown

1960-66

--

N/A

1934

B

Grand Forks

1967

D

Fargo Shanley

1935

B

Minot

1968

D

Fargo Shanley

1936

B

Valley City

1969

D

Fargo Shanley

1937

--

N/A

1970

D

Fargo Shanley

1938

C

Fargo

1971

D

Wahpeton

1939

C

Mandan

1972

D

Fargo Shanley

1939

A

Fargo Sacred Heart

1973

D

Fargo Shanley

1940

A

Fargo Sacred Heart

1974

D

Fargo Shanley

Legend:
A=Official title game  
B=Unofficial game arranged after season  
C=Game arranged by Class A East and West Conference
D=arranged with WDA & SE Conference in 1967 & WDA & EDC in 1968-74

Back to Top

1975-1996 3 CLASS STATE CHAMPIONS
Yr. A Champion B Champion 9-man Champion

1975

Fargo Shanley

Watford City

Napoleon

1976

Fargo Shanley

Watford City

Elgin

1977

Fargo Shanley

May/Port

Zeeland

1978

Fargo South

Watford City

Zeeland

1979

Dickinson Trinity

Watford City

Dakota (Arthur)

1980

Minot

Central Cass

Linton

1981

Fargo Shanley

Carrington

Hope

1982

Fargo South

Fargo Oak Grove

Sherwood

1983

Fargo Shanley

Velva

Parshall

1984

Bismarck High

May/Port

Cooperstown

1985

Bismarck High

Watford City

Northwood

1986

Fargo South

Watford City

New Salem-Almont

1987

Fargo South

Cavalier

Wyndmere-Lidgerwood

1988

Bismarck St. Mary’s

Carrington

New England

1989

Fargo South

Beulah

Page-Hope CG

1990

Fargo South

Linton

Rollette

1991

Bismarck St. Mary’s

LaMoure

Hankinson

1992

Fargo South

Lisbon

Wyndmere-Lidgerwood

1993

West Fargo

Des Lacs/Burlingon

Sargent Central

1994

Bismarck St Mary’s

Minot Ryan

Edgeley-Kulm

1995

Fargo North

Killdeer

New England/Regent

1996

Fargo South

Hazen

New England/ Regent

Back to Top

1997-2009 4 CLASS STATE CHAMPIONS

Yr.

AAA Champion

AA Champion

A Champion

9-man Champion

1997

Dickinson

Minot Ryan

Velva

New England

1998

West Fargo

Watford City

Harvey

Divide County

1999

West Fargo

Minot Ryan

Stanley

Central Valley

2000

Fargo North

Dickinson Trinity

Velva-Sawyer

Linton/H-M-B

2001

Bismarck High

Dickinson Trinity

Velva-Sawyer

Strasburg-Zeeland

2002

West Fargo

Cavalier

Stanley-Powers Lake

Linton/H-M-B

2003

West Fargo

Cavalier

Velva-Sawyer

Linton/H-M-B

2004

Fargo South

Cavalier

Velva-Sawyer

Edgeley/Kulm

2005

Grand Forks Central

Dickinson Trinity

Velva-Sawyer

Richland

2006

Fargo South

Watford City

Velva

Napoleon/Gackle-Streeter

2007

Fargo South

Oak Grove

Harvey

Mott-Regent

2008

Bismarck High

Watford City

Harvey

Hillsboro

2009

Bismarck High

Fargo Shanley

Velva

Hankinson

Back to Top


Last Updated: Wednesday, June 15, 2011 12:58 PM

© Copyright 2009-10 Jerry Schneider Web Media/Metro Area Tournament Committee